Korespondencja z Waszyngtonu
Niemal wszyscy w Unii mogą podróżować do Ameryki bez kosztownego spotkania z konsulem. Polska jest jedynym z 25 państw strefy Schengen i jednym z trzech – obok Rumunii i Bułgarii – krajów Unii, który nadal pozostaje poza programem ruchu bezwizowego. Wszystko dlatego, że w 2008 roku – wtedy do programu weszli Czesi, Słowacy, Litwini, Estończycy, Węgrzy i Łotysze – amerykańscy konsulowie w Polsce odrzucali 13,8 proc. wniosków wizowych. Żeby dostać się do Visa Waiver Program mogło to być wówczas maksymalnie 10 proc. W 2010 roku Polska zeszła poniżej tego progu, ale teraz przepisy wymagają już, aby odsetek odmów nie przekraczał trzech procent.
– To dziwaczna niesprawiedliwość – zauważył demokratyczny kongresmen Mike Quigley. Republikański senator Mark Kirk przekonywał zaś reportera „Chicago Sun-Times", że rozwiązanie przez prezydenta problemu wizowego byłoby „najlepszym sposobem naprawienia zepsutych relacji" między Polską a USA. Obaj są w gronie polityków forsujących w Kongresie nową ustawę mającą doprowadzić do zniesienia wiz dla Polaków.
3 kraje UE nadal pozostają poza programem ruchu bezwizowego: Bułgaria, Rumunia i Polska
Prezydent Obama – który jeszcze jako senator z Chicago zapowiadał walkę o włączenie naszego kraju do ruchu bezwizowego – w grudniu obiecał w Gabinecie Owalnym, że postara się do końca kadencji załatwić tę kwestię. – Ciężko nad tym pracujemy. Zrobiliśmy postępy na wielu frontach – oznajmił kilka dni temu Ben Rhodes z Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaznaczył jednak, że sprawa nie jest prosta i nie chciał podać żadnych konkretów. Według nieoficjalnych informacji Biały Dom do ostatniej chwili pracował nad tym, co prezydent ma Polakom powiedzieć o wizach.