Projekt postawienia pomnika zgłosili miejscowi komuniści i mają nadzieję, że uda się to zrobić przed rosyjskim świętem 9 maja. „Administracja miasta zaproponowała już kilka lokalizacji" – biuro komunistów poinformowało portal bloknot-krasnodara.ru.

Komuniści chcieliby postawić pomnik gdzieś w centrum, miejscowi nacjonaliści (którzy poparli inicjatywę) – gdziekolwiek, ale najlepiej w miejscu gdzie stał do 1956 roku, czyli przed wejściem do miejskiego parku „Riwiera".

Monument podobno będzie sfinansowany przez tych mieszkańców Soczi, którzy poparli ideę jego budowy – zebrano już kilka tysięcy podpisów. Jednak miejscowe organizacje demokratyczne natychmiast zaczęły zbierać też podpisy przeciwko jego ustawieniu, i również zebrały ich kilka tysięcy. Demokraci przypominają, że na bulwarze nabrzeżnym miasta jest tablica pamiątkowa z nazwiskami mieszkańców zamordowanych w czasie rządów Stalina.

W tej sytuacji miejscowi urzędnicy zaczęli dystansować się od pomysłu uczczenia wodza.„Propozycja wymaga dodatkowego omówienia, w tym konsultacji społecznych" – poinformował jeden z nich.

Soczi było ulubionym miejscem wypoczynku Józefa Stalina. Do dziś zachowała się tam tzw. dacza Stalina (znajdująca się w pobliżu pensjonatu „Zielony zagajnik"). Na całym terytorium byłego ZSRR naliczono obecnie 18 byłych „willi Stalina" (stojących do dziś), z czego trzy w obecnych granicach Moskwy, cztery – na Krymie i 11 – na czarnomorskim wybrzeżu Kaukazu.