Iran kończy z ograniczeniem badań nad technologią atomową

Iran podjął kolejny krok w stronę zmniejszenia swoich zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku z państwami Zachodu - informują irańskie media.

Aktualizacja: 06.09.2019 06:29 Publikacja: 06.09.2019 04:38

Szef MSZ Iranu Mohammad Javad Zarif

Szef MSZ Iranu Mohammad Javad Zarif

Foto: AFP

To reakcja Iranu na jednostronne odstąpienie USA od porozumienia (w maju 2018 roku) i ponowne nałożenie przez Stany Zjednoczone sankcji na Teheran.

W środę Iran poinformował, że rozpocznie produkcję wirówek, które mają przyspieszyć wzbogacanie uranu. Wzbogacony uran może być zarówno paliwem dla elektrowni atomowych, jak i może być wykorzystany do produkcji bomb atomowych. Teheran zapewnia, że nie zamierza pozyskiwać broni atomowej.

Teraz irańska agencja informacyjna ISNA podaje, że szef MSZ Iranu Mohammad Javad Zarif w liście do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini ogłosił, że Iran zniósł ograniczenia na działania z zakresu badań i rozwoju technologii atomową. Informację taką miał przekazać rzecznik MSZ Abbas Mousavi.

Na mocy porozumienia z 2015 roku na Iran nałożono ograniczenia jeśli chodzi o rozwój zaawansowanych wirówek, które mogłyby przyspieszyć produkcję materiału rozszczepialnego, który może być użyty do produkcji bomby atomowej. Iran zgodził się także organiczyć na osiem lat badania nad technologią atomową.

Stopniowe odstępowanie przez Iran od umowy z 2015 roku to reakcja na nałożenie na Teheran sankcji przez USA, z których najbardziej bolesne jest całkowite embargo na import irańskiej ropy. W wyniku embarga sprzedaż ropy przez Iran spadła o 80 proc.

W odpowiedzi Iran zaczął zmniejszać swoje zobowiązania wynikające z umowy zawartej z Zachodem domagając się od UE, by ta zrobiła więcej w celu ochrony jego gospodarki przed skutkami sankcji USA.

Wielka Brytania i Francja wezwały Iran, by przestrzegał postanowień umowy z 2015 roku.

Iran przekonuje, że chce zachować porozumienie. W środę Teheran dał Brukseli 60 dni na ocalenie paktu z 2015 roku.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460