Policja zatrzymała ok. 190 osób w związku z incydentami, do jakich doszło w mieście (władze informują, że zatrzymani prezentują "cały przekrój społeczeństwa niemieckiego" wyraźnie wskazując, że nie widać, by dominowali wśród nich imigranci). Liczba napaści seksualnych podczas tegorocznych obchodów ma być jak dotąd wyższa niż przed rokiem. Jedna kobieta została zgwałcona - sprawca przestępstwa został zatrzymany.

W związku z wydarzeniami do jakich doszło w Kolonii w czasie nocy sylwestrowej, kiedy to grupa ok. 1000 imigrantów atakowała kobiety na ulicach miasta (były one molestowane i okradane), władze zastosowały dodatkowe środki bezpieczeństwa podczas tegorocznego karnawału. Na ulice miasta wyszło 2500 funkcjonariuszy policji. Karnawał w Kolonii przyciąga rokrocznie do tego miasta ok. 1,5 mln osób. W tym roku liczba gości jest jednak mniejsza.

BBC cytuje wypowiedź Miriam, mieszkanki Kolonii, która była ofiarą molestowania w czasie nocy sylwestrowej w tym mieście. Kobieta stwierdziła, że będzie brała udział w obchodach karnawału, ale przyznała, iż obawia się czy znów nie stanie się ofiarą ataku.