Na 22 marca zaplanowano debatę komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego o poszanowaniu państwa prawa w Polsce.

Opozycja podkreśla, że powody do dyskusji dostarcza sam rząd w Warszawie, a przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości powtarzają, że debata jest niepotrzebna.

 

Prawie połowa ankietowanych (48 proc.) uważa, że w Parlamencie Europejskim powinna odbyć się debata na temat sytuacji w Polsce. Częściej niż co trzeci ankietowany jest przeciwnego zdania, a prawie co piąty nie ma swojej opinii w tej sprawie.

- Pomysł takiej debaty częściej popierają osoby powyżej 50. roku życia (53 proc.), o dochodzie powyżej 5000 zł (62 proc.) oraz badani z miast do 20 tysięcy mieszkańców (60 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Od stycznia 2016 roku Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę w sprawie praworządności. Sprawę wywołał kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu 2016 roku wydała opinię krytyczną wobec polskich władz.

W lipcu zeszłego roku opublikowała rekomendacje, w których zaleciła rządowi m.in. opublikowanie i wykonanie wszystkich wyroków TK.