W Pekinie smog poza skalą

Pekin znalazł się w czwartek pod grubą warstwą smogu po tym, gdy przez północno-wschodnie Chiny przetoczyła się burza piaskowa.

Aktualizacja: 04.05.2017 15:25 Publikacja: 04.05.2017 15:05

Chiński smog nad Pekinem

Chiński smog nad Pekinem

Foto: AFP

Jakość powietrza w stolicy Chin osiągnęła niebezpieczne poziomy, a niebo zamieniło się w żółtą mgłę, po burzy piaskowej, która nawiedziła Pekin i okolice stolicy. Zmusiło to wielu mieszkańców do zatrzymania się w zamkniętych pomieszczeniach.

Wiosenne burze piaskowe są powszechne w tym rejonie Chin, gdy wraz z silnymi wiatrami z pustyni Gobi przenoszone są cząsteczki pyłów i piasek.

Jednak szybkość, z jaką poruszała się tym razem burza i jej intensywność zaskoczyły mieszkańców miasta. W ciągu trzech godzin - między 3.00 a 6.00 rano, wskaźnik jakości powietrza w mieście (AQI) skoczył z poniżej 100 do ponad 500, czyli z poziomu "umiarkowanego" do "poza skalą"

Do południa poziom AQI wyniósł 621, przy poziomie pyłów PM2,5 wynoszącym 684 mikrogramy na metr sześcienny. Tymczasem poziom zalecany przez Światową Organizację Zdrowia WHO jako bezpieczny wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny (poziom średni-roczny).

Władze Pekinu ostrzegają mieszkańców, by unikać aktywności na powietrzu.

Choć dzisiejszy smog przypisywany jest burzom z Mongolii, Chiny mają większe problemy z zanieczyszczeniem powietrza, niż tylko pechowi sąsiedzi. Badania prowadzone przez Uniwersytet w Nanjing wskazały, że smog odpowiada za prawie jedną trzecią zgonów w tym kraju, co stawia go na równi z takim zagrożeniem dla zdrowia publicznego jak palenie papierosów.

Chiny są obecnie największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

Świat
Białoruś skarży zaporę na granicy z Polską. Powołuje się na konwencję dotyczącą środowiska
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461