Vazquez, 79-letni onkolog, który urząd prezydenta piastuje drugą kadencję, ogłosił niedawno, że wykryto u niego guza podczas rutynowych badań kontrolnych. W piątek jego biuro, powołując się na specjalnie przeprowadzone badania ,podało, że „obecność złośliwego guza została potwierdzona”.

W oświadczeniu nie stwierdzono, czy prezydent, którego kadencja kończy się w marcu 2020 roku, ma zamiar ustąpić ze stanowiska w związku z kuracją.

Vazquez z lewicowej partii Frente Amplio wygrał w pierwszej turze w 2005 roku. Ponownie wybrany został w 2015 roku. W czasie pierwszej kadencji, w 2006 roku, wprowadził zakaz palenia w zamkniętych miejscach publicznych. Urugwaj był pierwszym krajem na kontynencie z takim zakazem i zaledwie piątym na świecie.

Prezydent Urugwaju podniósł też akcyzę na papierowy, ograniczył sprzedaż, aby producenci nie mogli już sprzedawać wielu odmian marki (zakazał stosowania określeń „light” i „mentol”) oraz wprowadził przełomowe prawo, które nakazuje, aby graficzne ostrzeżenia zdrowotne obejmowały 80 procent opakowań papierosów.

Po antytytoniowej krucjacie Vazqueza amerykański gigant Philip Morris pozwał Urugwaj, argumentując, że przepisy dotyczące papierosów są przesadne i domagając się odszkodowania za utracone zyski. Jednak w 2016 roku Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID) Banku Światowego odrzuciło roszczenia i nakazało koncernowi dodatkowo zapłacić 7 mln dolarów Urugwajowi.