Symboliczny zegar (ang. "Doomsday Clock") pokazujący stopień zagrożenia zniszczeniem ludzkości został "uruchomiony" w 1947 roku przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientist - naukowców, którzy skonstruowali amerykańską bombę atomową.

Do zagłady ma doprowadzić zagrożenie wojną nuklearną, zmiany klimatyczne i osiągnięcia w dziedzinie biologii i nanotechnologii, które mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

Dziś naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego przestawili wskazówkę bliżej północy. Zasygnalizowali, że  podobieństwo apokalipsy spowodowanej przez człowieka wzrosło od zeszłego roku.

Obecnie wskazówka ustawiona jest 100 sekund od północy. Po raz pierwszy w historii został ustawiony poniżej dwóch minut. 

Ostatni raz wskazówka została przestawiona w 2018 roku. Dwie minuty od północy było również w 1953 roku, podczas zimnej wojny.

Zegar pierwotnie ustawiono na 23:53. Na szczęście w odróżnieniu od zwykłych zegarów, czas na Zegarze Zagłady niekiedy się cofa. Najwcześniejszą godzinę pokazywał w 1991 roku (23.43) po podpisaniu układu START 1.