Piąta amnestia obowiązuje w Czechach od początku roku, potrwa do 31 lipca. Poprzednio Czesi przekazywali służbom głównie broń strzelecką i myśliwską oraz granaty.

Teraz funkcjonariuszom w mieście Hradec Králové na północy Czech zgłoszono samobieżną haubicę oraz czołg.

Czytaj także:
Rosja: Kradzież laptopa powodem wstrzymania budowy szkoły

"Gdy na potrzeby kampanii związanej z amnestią kręciliśmy film, w którym użyliśmy wyolbrzymienia w postaci czołgu, nie przypuszczaliśmy, że w ten sposób zainspirujemy społeczeństwo" - oświadczyła czeska policja w mediach społecznościowych, informując o sprawie.

Cytowana przez portal iDNES.cz rzeczniczka policji z miasta Hradec Králové przekazała, że chodzi o czołg T-34-85 oraz haubicę SD-100. W obu maszynach system uzbrojenia jest zdeaktywowany.

- W ciągu ostatnich 30 lat przepisy wielokrotnie się zmieniały, właściciel chciał się upewnić, że posiadane przez niego dokumenty są w porządku i że może posiadać ten sprzęt lub kiedyś go zbyć - powiedziała Iva Kormošová.

Rzeczniczka dodała, że właściciel liczy na to, że dzięki dobrowolnemu zgłoszeniu w czasie obowiązywania amnestii uda mu się uzyskać wszelkie dokumenty zgodne z obowiązującym prawem.

W ocenie policji, w obecnym stanie czołg i haubica nie stanowią zagrożenia. Oba pojazdy pozostają na tym samym parkingu, na którym stały przed zgłoszeniem.