Ustawa została wcześniej przyjęta przez zdominowane przez Partię Republikańską Senat i Izbę Reprezentantów lokalnego parlamentu.

Na mocy prawa każda osoba mająca 21 lat i więcej może pojawiać się w miejscach publicznych z bronią palną bez konieczności posiadania odpowiedniego pozwolenia.

Ustawa wskazuje, że zarówno konstytucja USA, jak i konstytucja Teksasu przyznają obywatelom prawo do noszenia broni, w związku z czym należy zmniejszyć liczbę barier prawnych ograniczających możliwość korzystania z tego prawa.

Ustawa wejdzie w życie 1 września.

W kwietniu Abbott zapowiedział podpisanie ustawy podkreślając, że podobne przepisy obowiązują już w 20 stanach. - Nadszedł czas, by przyjął je Teksas - podkreślił.

Przeciwnicy nowego prawa, w tym Partia Demokratyczna ostrzegają, że łagodzenie przepisów dotyczących dostępu do broni może prowadzić do kolejnych tragedii. Przypominają przy tym o masakrze z 2019 roku w sklepie Walmart w El Paso, w której zginęły 23 osoby, a 23 kolejne zostały ranne.

Kongresmenka z Teksasu, Veronica Escobar, we wpisie na Twitterze stwierdziła, że Abbott podpisując ustawę "zdecydował się zdradzić ofiary przemocy z użyciem broni palnej".