Powołana klika miesięcy temu państwowa komisja ds. pedofilii ma już swoją siedzibę, od kilku tygodni prowadzi nabór pracowników, a od wtorku, 24 listopada, będzie także przyjmowała zgłoszenia o przestępstwach, które następnie będzie sprawdzała.

– Wniosek będzie można złożyć osobiście, za pomocą poczty elektronicznej lub wysłać pocztą – potwierdza w rozmowie z „Rzeczpospolitą" dr hab. Błażej Kmieciak, przewodniczący komisji. I dodaje, że zgłoszenie może wysłać każdy, kto wie o przestępstwie molestowania seksualnego nieletnich lub o jego ukrywaniu. – Zgłaszającym może być osoba pokrzywdzona, członek rodziny lub ktoś inny, kto posiada wiedzę o przestępstwie – precyzuje. – Nie musi to być sprawa aktualna, zgłoszenie może dotyczyć wydarzeń sprzed lat – uzupełnia.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", wnioski trzeba będzie składać za pomocą specjalnego formularza, który będzie dostępny na stronie internetowej komisji pod adresem www.pkdp.gov.pl. Będzie go można złożyć osobiście (po umówieniu się telefonicznym), za pomocą poczty elektronicznej (zgloszenie@pkdp.gov.pl) lub wysłać pocztą (ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa).

Jakimi sprawami w pierwszej kolejności zajmą się członkowie siedmioosobowej komisji? Tego Kmieciak na razie nie zdradza. W sierpniu w wywiadzie dla „Rz" deklarował, że „żadna sprawa pedofilska nie zostanie utopiona".

– Mogę już ujawnić, że jedne z pierwszych materiałów, które trafią do komisji, przekaże nam rzecznik praw dziecka i będą to znane opinii publicznej sprawy z filmów braci Sekielskich i pana Latkowskiego – mówił wówczas i dodawał, że komisja będzie „działać wspólnie z każdą osobą, która naprawdę chce pomóc ofiarom przestępstwa pedofilii".

– Nareszcie – komentuje krótko posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. – Mam całą teczkę spraw, którymi ta komisja powinna się zająć, i będę je sukcesywnie zgłaszała – mówi i dodaje, że na pewno złoży komisji raport opracowany przez nieistniejącą już dziś Fundację Nie Lękajcie Się na temat biskupów, którzy tuszowali pedofilię. Raport ten posłanka wraz z warszawską radną Agatą Diduszko-Zyglewską w lutym 2019 roku wręczyła papieżowi Franciszkowi, tuż przed watykańskim szczytem na temat pedofilii.

– Wiem, że w stosunku do kilku biskupów, których wymieniliśmy w tamtym raporcie, w Watykanie toczą się postępowania, ale ciekawe, co w ich sprawach będzie miała do powiedzenia nasza komisja – tłumaczy posłanka Lewicy. – Na pewno będziemy regularnie przyglądać się działalności tego gremium – podkreśla.

Ustawę o powołaniu państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (tak brzmi jej pełna nazwa) Sejm przyjął 30 sierpnia 2019 roku – była to reakcja na pokazany w maju film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w Kościele.

Ustawa weszła w życie 29 września 2019 roku. Ustalono, że skład komisji będzie siedmioosobowy, a prawo zgłaszania kandydatów na jej członków będą mieli m.in. Sejm, Senat, premier, prezydent i rzecznik praw dziecka.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Przez wiele miesięcy nikt nie kwapił się jednak do tego, by komisję powołać. Pierwszego członka (dr. hab. Błażeja Kmieciaka) powołał 15 maja 2020 roku – dzień przed emisją kolejnego filmu Sekielskich „Zabawa w chowanego" – rzecznik praw dziecka. Pełny skład zaprzysiężono dopiero 24 lipca 2020 roku.

Komisja ma m.in. badać przypadki pedofilii w instytucjach państwowych, prywatnych oraz w Kościele. Ma zawiadamiać organy ścigania o przestępstwach molestowania nieletnich oraz przypadkach ukrywania takich przestępstw. Do uprawnień komisji należy także wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Ma także prowadzić działalność prewencyjną i edukacyjną.