Japonia: Niedźwiedzie coraz częściej atakują ludzi. Władze: Zamykajcie drzwi domów

W Japonii liczba ataków niedźwiedzi przekroczyła w 2023 roku po raz pierwszy 200, a eksperci alarmują, że do ataków takich może dochodzić też zimą.

Publikacja: 04.12.2023 10:56

Niedźwiedź czarny

Niedźwiedź czarny

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od kwietnia w Japonii 212 osób zostało zaatakowanych przez niedźwiedzie. Tylko w listopadzie doszło do 30 takich ataków - informuje japoński nadawca NHK.

Japonia: Niedźwiedziom brakuje żywności, więc atakują ludzi

Niedźwiedzie zabiły w Japonii w tym roku sześć osób, w tym wędkarza w prefekturze Hokkaido, gdzie szczątki mężczyzny znaleziono w pobliżu 1,5-metrowego niedźwiedzia. Niedźwiedź został odstrzelony po tym, gdy testy DNA wykazały, że szczątki były szczątkami zaginionego wędkarza.

Japońskie władze nie są w stanie poradzić sobie z rosnącą liczbą ataków niedźwiedzi na ludzi. Niedźwiedzie coraz częściej opuszczają swoje naturalne środowisko w poszukiwaniu żywności, a eksperci apelują do mieszkańców o zachowanie czujności nawet w miesiącach zimowych, gdy niedźwiedzie powinny zapaść w zimowy sen. 

W tym roku jednak, z racji małej ilości żywności w ich naturalnym środowisku, głodne niedźwiedzie mogą zapadać w sen zimowy później.

Czytaj więcej

Japonia: Policja poszukuje wędkarza, znalaziono ludzką głowę. Atak niedźwiedzia?

Prof. Hiromi Taguchi, ekspert ds. niedźwiedzi na Uniwersytecie Tohoku alarmuje, że niedźwiedzie coraz częściej żywią się mięsem (ssaki te są wszystkożerne) - w październiku 2019 roku jeden z niedźwiedzi brunatnych zaatakował ponad 60 krów.

- Zimą niedźwiedzie są głodne i pobudzone z powodu braku zwierząt, na które mogłyby polować - mówi prof. Taguchi w rozmowie z "Mainichi Shimbun".

Japonia: "Nadzwyczajny" wzrost liczby ataków niedźwiedzi na ludzi

W prefekturze Akita, gdzie ma miejsce ok. 1/3 wszystkich ataków niedźwiedzi w Japonii, dzieci chodzą do szkoły nosząc dzwonki, które mają odstraszać zwierzęta, a sklepy sprzedają środki odstraszające niedźwiedzie.

44 tys.

Tyle wynosi populacja niedźwiedzi czarnych w Japonii

W prefekturze tej doszło do dwóch groźnych ataków: w jednym mężczyzna stracił ucho, po tym jak został napadnięty przez niedźwiedzia w swoim garażu w centrum miasteczka Kita-Akita; w drugim niedźwiedź poturbował kilka osób na przystanku autobusowym.

W przeszłości niedźwiedzie napadały najczęściej osoby wędrujące po górach.

Teraz jednak, jak mówi prof. Kazuhiko Hoshizaki, "granice między środowiskiem życia niedźwiedzi a ludzi zacierają się, w wyniku powiększania się obszarów zalesionych i odłogowaniem przez ludzi gruntów rolnych" w związku ze spadkiem populacji Japonii.

Ministerstwo środowiska Japonii przyznaje, że wzrost liczby ataków niedźwiedzi w Japonii jest "nadzwyczajny". Resort wzywa mieszkańców, by upewniali się, że zamykają drzwi swoich domów i przechowują śmieci w sposób, który nie przyciąga zwierząt - podaje NHK. 

Populacja niedźwiedzi w Japonii rośnie - niektóre szacunki mówią, że niedźwiedzi czarnych jest dziś w Japonii 44 tys., podczas gdy w 2012 roku było ich 15 tys. Ponadto na Hokkaido występuje ok. 12 tys. niedźwiedzi brunatnych.

Niemal trzy czwarte wszystkich ataków niedźwiedzi w Japonii ma miejsce w północno-wschodniej części kraju. W związku z tym Ministerstwo Środowiska Japonii wysyła ekspertów, by pomogli lokalnym władzom w wyłapywaniu i badaniu niedźwiedzi - podaje agencja Kyodo. 

Organizacje ekologiczne wzywają do robienia więcej na rzecz poprawy sytuacji w naturalnym środowisku niedźwiedzi. Informacje o odstrzale niedźwiedzi przyjmowane są krytycznie przez japońską opinię publiczną.

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od kwietnia w Japonii 212 osób zostało zaatakowanych przez niedźwiedzie. Tylko w listopadzie doszło do 30 takich ataków - informuje japoński nadawca NHK.

Japonia: Niedźwiedziom brakuje żywności, więc atakują ludzi

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
„Najstarszy pies świata” usunięty z Księgi Rekordów Guinnessa
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Społeczeństwo
Niemcy będą sparaliżowane? Ogólnokrajowy strajk w transporcie publicznym
Społeczeństwo
Pakistan bez Twittera i Instagramu. Stanowcza reakcja Stanów Zjednoczonych
Społeczeństwo
Coraz mniej Ukraińców uważa Polskę za kraj zdecydowanie przyjazny Ukrainie
Społeczeństwo
Indie: Premier oferuje rolnikom negocjacje, a policja używa przeciw nim gazu