Auschwitz-Birkenau pokazany na gali wrestlingu. Auschwitz Memorial Museum reaguje

Przed jedną z walk podczas amerykańskiej gali wrestlingu wyemitowano materiał promujący zawodników, w którym pokazano Auschwitz-Birkenau. Auschwitz Memorial Museum zareagowało, zaznaczając, że obraża to pamięć wszystkich ofiar nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Publikacja: 07.04.2023 10:32

Auschwitz-Birkenau pokazany na gali wrestlingu. Auschwitz Memorial Museum reaguje

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

W sobotę odbyła się Wrestlemania – gala organizowana przez amerykańską firmę medialno-rozrywkową zajmującą się przede wszystkim organizowaniem widowisk i programów telewizyjnych związanych z wrestlingiem. Walczyli podczas niej między innymi ojciec i syn – Rey i Dominik Mysterio. Młodszy z mężczyzn występuje pod pseudonimem "Prison Dom" (więzienny Dom), a jego postać – zgodnie z fabułą widowiska – trafiła do więzienia. Przed walką wyświetlono krótkie wideo promujące zawodników, na którym Dom jest „aresztowany". Na nagraniu pokazano krótkie ujęcia z "zakładu karnego". Oburzenie wywołało to, że widzowie rozpoznali na nich nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Sprawa zbulwersowała między innymi wiceprzewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christopha Heubnera, który zaznaczył, że „dla ocalałych stanowi to przejaw skandalicznego i bezwstydnego procesu zapominania i niewiedzy, który pokazuje, że także w USA zanika wiedza o historii Auschwitz”. Jak zaznaczył, "takie działania sprzyjają ruchom populistycznym".

Czytaj więcej

Obowiązek szczepień jak nazizm? Muzeum Auschwitz oburzone

Do sprawy na Twitterze odniosło się także Auschwitz Memorial Museum. W opublikowanym poście zaapelowano o wyjaśnienie postępowania ze strony WWE, jednocześnie sugerując, że nie wydaje się, iż miał być to błąd. „Fakt, że zdjęcie Auschwitz zostało wykorzystane do promocji WWE, ciężko określić jako błąd edytorski. Eksploatacja miejsca, które stało się symbolem ogromnej ludzkiej tragedii obraża pamięć wszystkich ofiar Auschwitz” – podkreślono. 

Auschwitz Memorial Museum skomentowało także tekst dotyczący sprawy, który opublikowała na swoim portalu internetowym stacja CBS News. „Auschwitz, który został zbudowany w Polsce w 1940 roku, był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w którym do 1945 roku więziono głównie obywateli polskich i osoby wyznania mojżeszowego” – czytamy w artykule. 

Auschwitz Memorial Museum zaapelowało do stacji, aby ta odnotowała w swoim tekście, iż Auschwitz zostało zbudowane na okupowanych ziemiach polskich włączonych do Niemiec. Podkreślono także, że warto zauważyć, iż wśród osób więzionych w obozie około 50 proc. stanowili Żydzi, a 35 proc. Polacy. „Większość Żydów deportowanych do Auschwitz została zamordowana w komorach gazowych” – podkreśliło Auschwitz Memorial Museum.

Do sprawy nie odniosła się dotychczas firma WWE. Wideo, które wzbudziło kontrowersje nie pojawia się jednak na jej stronach czy kanale YouTube, gdzie publikowane są tego rodzaju materiały.

Społeczeństwo
Grecka straż przybrzeżna wyrzuca migrantów za burtę?
Społeczeństwo
Chińskie pandy polecą do Australii. „Wysłannicy przyjaźni między krajami”
Społeczeństwo
W Kijowie odbył się pierwszy od wybuchu wojny Marsz Równości
Społeczeństwo
Euro 2024. Niemcy w euforii po zwycięskim meczu otwarcia
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Społeczeństwo
Poza Niemcami niedoceniana. Currywurst hitem Euro 2024?
Społeczeństwo
Chińska aktywistka #MeToo skazana na pięć lat więzienia