Książę Harry wraz ze swoją małżonką, Meghan Markle, w 2020 roku zrezygnowali z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej i rozpocząć życie na własny rachunek w USA.

Książęca para tłumaczyła to atakom na księżną Meghan ze strony brytyjskiej prasy brukowej i brakiem wsparcia dla niej ze strony rodziny królewskiej.

Czytaj więcej

Książę Harry przyznaje, że nie rozmawia z bratem i ojcem. Królową Kamilę nazwał czarnym charakterem

10 stycznia premierę będzie mieć autobiografia Harry'ego zatytułowana "Spare" (w Polsce ukaże się pod tytułem "Ten drugi"), której fragmenty były już publikowane, książę udzielił też wywiadów poprzedzających premierę książki ujawniając, że między nim a księciem Williamem doszło do bójki. Harry w autobiografii przyznaje się też do zażywania kokainy, mówi, że w czasie służby w Afganistanie zabił 25 osób, opisuje również jak stracił dziewictwo ze starszą od siebie kobietą na tyle jednego z pubów.

Tymczasem z sondażu YouGov, przeprowadzonego między 5 a 6 stycznia w Wielkiej Brytanii wynika, że obecnie pozytywnie księcia Harry'ego - piątego w kolejce do brytyjskiego tronu - postrzega 26 proc. Brytyjczyków, najmniej odkąd ośrodek YouGov zaczął badać stosunek mieszkańców Wielkiej Brytanii do młodszego brata brytyjskiego następcy tronu w 2011 roku.

64 proc. Brytyjczyków postrzega obecnie księcia Harry'ego negatywnie.

69 proc.

Tylu Brytyjczyków ocenia pozytywnie księcia Williama - wynika z sondażu YouGov

W porównaniu do badania z grudnia odsetek Brytyjczyków pozytywnie postrzegających księcia zmniejszył się o 7 pkt. proc., a odsetek tych, którzy postrzegają go negatywnie, wzrósł o 5 pkt. proc.

Wśród najmłodszych Brytyjczyków pozytywnie Harry'ego ocenia 41 proc. Tyle samo najmłodszych ankietowanych ocenia księcia negatywnie (w grudniu było to - odpowiednio - 49 i 29 proc.).

Jednocześnie z sondażu YouGov wynika, że spadła popularność księcia Williama - obecnie pozytywnie postrzega go 69 proc. respondentów (w grudniu - 77 proc.), a negatywnie - 20 proc. (w grudniu - 15 proc.).