Czytaj więcej

Świat żegna królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe w Londynie

19 września Wielka Brytania żegna królową Elżbietę II, najdłużej panującego brytyjskiego monarchę. Królowa Elżbieta II zmarła 8 września, po 70 latach panowania w Wielkiej Brytanii.

- Wielu przywódców jest wysławianych za życia, natomiast są zapominani po śmierci. Ci, którzy służą Panu, po śmierci przechodzą przez bramę chwały. Jej Królewska Wysokość w 21. dniu swoich urodzin powiedziała, że całe jej życie będzie poświęcone narodowi i wspólnocie. Rzadko kiedy taka obietnica jest dotrzymywana - mówił arcybiskup Canterbury w czasie kazania podczas mszy pogrzebowej.

Była wierna swojej obietnicy, z radością służyła tak wielu

Arcybiskup Canterbury, Justin Welby

- Jezus mówi "Ja jestem drogą, prawdą i życiem". Świętej pamięci królowa nie piastowała swojego stanowiska, by wypełniać swoje ambicje, lecz służyła - dodał.

- W roku 1953 królowa zaczęła swoją uroczystość koronacyjną od cichej modlitwy. Jej wierność Bogu była dla niej rzeczą najważniejszą. Służyła wspólnocie, służyła narodom, ale ta służba miała fundament w Chrystusie, w samym Bogu - podkreślał arcybiskup.

Czytaj więcej

Żałobny dress code: Jakie są reguły dotyczące ubioru na pogrzebie Elżbiety II?

- Ludzie, którzy z miłością służą, są nieliczni. Liderzy, którzy tak służą z miłością, są jeszcze rzadsi. Zawsze kochamy tych, którzy służyli, nie zważając na swoje prawa i przywileje - kontynuował.

- Była wierna swojej obietnicy, z radością służyła tak wielu. Wywarła wpływ na tak wiele osób. Dziś jesteśmy w stanie żałoby - podkreślił arcybiskup.