Jacek Kurski pełnił funkcję prezesa TVP od 8 stycznia 2016 roku do 5 września 2022 roku, z krótką przerwą między marcem a sierpniem 2020 roku, gdy - po odwołaniu ze stanowiska prezesa - od maja do sierpnia - był członkiem zarządu TVP. W tym czasie p.o. prezesem TVP był Maciej Łopiński. 

Kurski został niespodziewanie odwołany ze stanowiska prezesa TVP 5 września przez Radę Mediów Narodowych. Nowym prezesem TVP został Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP, a wcześniej m.in. dyrektor TVP Kultura i dyrektor TVP1. 

Czytaj więcej

Koniec ery Jacka Kurskiego w TVP

Spekuluje się, że po odwołaniu ze stanowiska prezesa TVP Kurski może wejść do rządu i stanąć na czele sztabu wyborczego PiS przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na jesień 2023 roku. Na razie jednak spekulacje te nie potwierdziły się.

Rada Mediów Narodowych nie podała powodu odwołania Kurskiego ze stanowiska.

Telewizji publicznej pod rządami Kurskiego jego przeciwnicy zarzucają upolitycznienie i podporządkowanie przekazu interesom partii rządzącej.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak, ich zdaniem, zmieniła się TVP pod jego rządami.

16,7 proc. respondentów uznało, że TVP zmieniła się na lepsze.

Zdaniem 47,7 proc. ankietowanych TVP zmieniła się pod rządami Kurskiego na gorsze.

16 proc. respondentów stwierdziło, że TVP nie zmieniła się.

19,6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Zmiany, które zaszły w TVP negatywnie ocenia ponad połowa (53%) badanych między 35 a 49 rokiem życia i 6 na 10 osób z wyższym wykształceniem. Przekształcenia mające miejsce w czasie, kiedy Jacek Kurski był prezesem Telewizji Publicznej za niekorzystne uważa 2/3 badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób i 2 na 5 respondentów posiadających dochody w wysokości 3001 – 4000 zł netto - komentuje wyniki badania Justyna Sobczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6-7 września 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.