Iran: Działaczki LGBT skazane na karę śmierci

Organizacja Praw Człowieka Hengaw poinformowała, że 31-letnia Zahra Seddiqi Hamedani i 24-letnia Elham Choubdar, aktywistki LGBT, zostały skazane w Iranie na karę śmierci za promowanie homoseksualizmu i komunikowanie się z mediami, które sprzeciwiają się Republice Islamskiej.

Publikacja: 06.09.2022 12:37

Iran: Działaczki LGBT skazane na karę śmierci

Foto: AdobeStock

Media donoszą, że aktywistów skazano na śmierć za promowanie homoseksualizmu. Sąd w Urmii twierdzi jednak, że wyrok związany jest z handlem ludźmi, a nie z aktywizmem. „W przeciwieństwie do wiadomości publikowanych w cyberprzestrzeni i rozpowszechnianych plotek, te dwie osoby zostały oskarżone o oszukiwanie kobiet i dziewcząt oraz o przemyt ich do jednego z krajów regionu” - podał serwis prasowy Mizan.

Zarejestrowana w Norwegii organizacja praw Człowieka Hengaw poinformowała, że Seddiqi Hamedani, znana również jako Sareh, pochodzi z kurdyjskiego miasta Naqadeh w prowincji Zachodniego Azerbejdżanu, która graniczy zarówno z Turcją, jak i Irakiem. Amnesty International wcześniej opisywała tę osobę jako „niezgodną z płcią obrończynię praw człowieka”, która, jak twierdzono, została zatrzymana „wyłącznie w związku z jej rzeczywistą lub domniemaną orientacją seksualną i tożsamością płciową, a także jej postami w mediach społecznościowych i oświadczeniami w obronie praw osób LGBT”. 

Czytaj więcej

Szwecja i Kanada najlepsze dla podróżnych LGBT

Seddiqi Hamedani została aresztowana w październiku 2021 roku przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) podczas próby przedostania się do Turcji w celu uzyskania azylu. Organizacja twierdzi, że zniknęła na 53 dni, podczas których miała być poddawana „intensywnym przesłuchaniom, którym towarzyszyły słowne obelgi”. Jak dodano, „grożono jej, że ją zabiją lub w inny sposób skrzywdzą”, a także, że zostanie jej odebrana opieka nad dziećmi.

W styczniu tego roku Seddiqi Hamedani została postawiona przed prokuratorem w Urmii, gdzie usłyszała zarzut promowania homoseksualizmu, komunikowania się z „wrogimi mediami” i promowanie chrześcijaństwa. Ostatnie oskarżenie dotyczyło noszenia naszyjnika z krzyżem i uczęszczania do kościoła. AI podkreśla, że pierwsze dwa oskarżenia wynikały natomiast z jej publicznej obrony praw LGBT w mediach społecznościowych oraz z tego, że pojawiła się w filmie dokumentalnym BBC o nadużyciach, jakich doświadczają osoby LGBT w Iranie.

Czytaj więcej

Iran: Chłosta dla dziennikarza za błąd w artykule

- Chcę, abyście wiedzieli, jak wielką presję znosimy my, osoby LGBT. Ryzykujemy życiem dla naszych emocji, ale znajdziemy siebie. Mam nadzieję, że nadejdzie dzień, w którym wszyscy będziemy mogli żyć w wolności w naszym kraju - mówiła na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Seddiqi Hamedani, zanim podjęła próbę opuszczenia Iranu. - Podróżuję teraz w kierunku wolności. Jeśli tego nie zrobię, oddam życie za tę sprawę - dodała. 

Media i organizacje, zajmujące się prawami człowieka, nie podały więcej informacji na temat Elham Choubdar. 

Wyrok śmierci, na który skazano aktywistów, potwierdziła również niemiecka organizacja 6-Rang, do której należą osoby LGBT z Iranu. „Po raz pierwszy kobieta została skazana na śmierć w Iranie za swoją orientację seksualną” – powiedziała agencji prasowej AFP rzeczniczka organizacji, Shadi Amin.

Zgodnie z irańskim prawem, zachowania seksualne między osobami tej samej płci są przestępstwem kryminalnym, podlegającym karom od chłosty po karę śmierci.

Społeczeństwo
Wściekłość skrajnej lewicy w Lipsku
Społeczeństwo
Anglia: 30 osób dostanie równowartość 8,3 tys. zł miesięcznie za to, że są
Społeczeństwo
Australia: Matka, oskarżona o zabicie dzieci, ułaskawiona po 20 latach w więzieniu
Społeczeństwo
Utah: Biblia usunięta ze szkół za "wulgaryzmy i przemoc"
Społeczeństwo
Rodzice poszli na nabożeństwo, zostawili dziecko w samochodzie. Niemowlę zmarło z przegrzania
Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny