- Muzeum Sue Ryder powstało jako miejsce upamiętniające życie niezwykłej osoby. Dzięki darom spadkobierców, którzy w 2000 roku przekazali zbiory muzealne i osobiste pamiątki polskiej Fundacji Sue Ryder, powstała koncepcja utworzenia stałej ekspozycji – tłumaczą przedstawiciele polskiej Fundacji Sue Ryder.
Brytyjka w swoim domu w Cavendish, który był jednocześnie siedzibą brytyjskiej Fundacji Sue Ryder przechowywała dary z całego świata od wdzięcznych jej ludzi. Gromadziła tam też pamiątki z różnych miejsc, związane z różnymi wydarzeniami w jej życiu . Skrupulatnie też dokumentowała pracę własnej Fundacji.
Te rzeczy trafiły do utworzonego przez Ryder muzeum w Cavendish. Po śmierci Sue Ryder jej przyjaciele z Anglii oraz spadkobiercy zdecydowali się przekazać zbiory z tego muzeum polskiej Fundacji Sue Ryder, a razem z przyjęciem daru powstała idea i rozpoczęły się starania utworzenia Muzeum Sue Ryder w Warszawie.
Zostanie ono otwarte w najbliższą środę na pl. Unii Lubelskiej w Warszawie. W uroczystości weźmie udział małżonka prezydenta RP Agata Duda, a patronat nad imprezą ma "Rzeczpospolita".
Inicjatorem wystawy poświęconej życiu Margaret Susan Ryder jest z polska fundacja jej imienia, założona oficjalnie założona w 1991 roku. Ale jej początki działalności to lata 50 – te. Wtedy Susan Ryder rozpoczęła ponad pięćdziesięcioletnią misję w Polsce z grupą swoich polskich współpracowników – wolontariuszy.