Skarżyński zdecydował się podjąć kilkumiesięczny trud profesjonalnych przygotowań, by wspomóc podopiecznych Zakonu Maltańskiego. Obecnie prowadzi on zbiórkę pieniędzy na obóz dla niepełnosprawnej młodzieży.

To będzie już trzecia impreza charytatywna organizowana przez zakon. Pierwszą był Ironman, kolejną Ultramaraton Rzeźnik w Bieszczadach. – W 2014 roku założyłem się, że zdobędę pieniądze na zakup respiratorów dla szpitala zakonu. Była to akcja Ironman. Wystartowałem w niej, choć łatwo mi nie było. Nigdy nie startowałem w triathlonie, a na hali sportowej byłem 30 lat wcześniej – wspomina Tomasz Tarnowski, członek Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i jego twórca programu ekstremalnego.

Trzecia, tegoroczna edycja przeznaczona jest dla biegaczy-amatorów. To maraton „Biegnę dla tych, którzy marzą, by chodzić" zaplanowany na 2 kwietnia w Dębnie. Jedną z jego gwiazd będzie właśnie Jerzy Skarżyński, były reprezentant Polski w lekkiej atletyce, autor książek na temat biegania.

W imprezie udział weźmie także Przemysław Miarczyński, jeden z najlepszych windsurferów, Paweł Januszewski, były lekkoatleta, Sebastian Chmara, mistrz świata w dziesięcioboju lekkoatletycznym i aktorka Karolina Gorczyca, znana m.in. z serialu „Czas honoru".

Zapisy na maraton już się zakończyły, bo miejsca dla amatorów wyczerpały się już drugiego dnia. Ale na stronie maraton.zakonmaltanski.pl można śledzić przygotowania gwiazd do biegu.