Chorzy psychicznie, ich rodziny i lekarze pójdą pod resort zdrowia

Chorzy psychicznie, ich rodziny i lekarze przejdą w poniedziałek pod resort zdrowia w Marszu o godność. Walczą o nowoczesne leczenie.

Publikacja: 07.05.2017 15:57

Chorzy psychicznie, ich rodziny i lekarze pójdą pod resort zdrowia

Foto: Fotorzepa/Adam Jagielak

Marsz o godność wyruszy o godz. 17.30 spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, by dotrzeć przez ministerstwo zdrowia.

Będzie zwieńczeniem Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego

Choć problemów psychicznych doświadcza co czwarty Polak, psychiatria w naszym kraju zatrzymała się w ubiegłym wieku, a chorzy niepotrzebnie przetrzymywani są w szpitalach, zamiast leczyć się w naturalnym środowisku w centrach zdrowia psychicznego. Efektem jest rekordowa, najwyższa w Europie liczba samobójstw – 5405 w 2016 r.

 

Według badań, obniżenia nastroju, spadek aktywności życiowej, drażliwość i przewlekły lęk odnotowuje się u 20-30 proc. osób w wieku 18-64 lat. Jedna osoba na dziesięć cierpi na depresję, 7 proc. na bezsenność, a uzależnienia dotykają 4 proc. populacji.

 

Sytuację miał rozwiązać Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) 2016-20. Wciąż jednak nie doczekał się realizacji, a psychiatrzy wskazują, że zabrakło w nim najważniejszego czynnika – finansowania i jego źródła.

 

Psychiatrzy i chorzy podkreślają, że reforma psychiatrii powinna objąć zmianę nastawienia społecznego do psychiatrii i samych chorych. Uprzedzenia związane z chorobą psychiczną dodatkowo pogarszają sytuację chorych i prowadzą do ich odrzucenia przez środowisko: -  Kryzys zdrowia psychicznego może dotknąć każdego z nas. Dlatego konieczna jest w Polsce zmiana postaw społecznych od pogardy do szacunku. – mówił prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, współorganizator Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego.

Społeczeństwo
Co z końmi na szlaku do Morskiego Oka? Rząd przedstawił ustalenia
Społeczeństwo
Morskie Oko: Starosta tatrzański tłumaczy dlaczego meleksy nie mogły zastąpić koni
Społeczeństwo
Rada Języka Polskiego ogłasza rewolucję. Nazwy mieszkańców miast wielką literą. Są też inne, ważne zmiany
Społeczeństwo
Będą kopali groby na czas. Zaskakujący konkurs
Społeczeństwo
Rosjanie ścigają listem gończym polskich samorządowców. Dokąd lepiej nie podróżować?