W najnowszej ankiecie przeprowadzonej przez niezależne centrum badań Levada, Rosjanie byli pytani o wskazanie najbardziej wybitnej postaci w historii świata.

Stalin wygrał ten sondaż - wskazało na niego 38 procent badanych. Na drugim miejscu ex aequo uplasowali się Władymir Putin i Aleksander Puszkin - po 34 procent.

Na liście znalazło się łącznie 20 nazwisk. Za podium uplasowali się kolejno Włodzimierz Lenin, car Piotr Wielki i pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej - Jurij Gagarin. Listę zamyka były sowiecki lider Michaił Gorbaczow z sześcioma procentami wskazań.

Poza wymienionymi, na liście znaleźli się słynni władcy bądź politycy, pisarze i naukowcy, ale miejsca starczyło tylko dla trzech obcokrajowców: Napoleona Bonaparte, Alberta Einsteina i Isaaca Newtona.

Stalin wygrał już podobną ankietę w 2012 roku i to z jeszcze wyższym wynikiem (42 procent). Z kolei odsetek wskazujących polityka za najważniejszą postać w historii świata wzrósł do rekordowego poziomu, odkąd pojawił się w badaniu w 2003 roku.

Levada w swoim badaniu zapytała o zdanie 1600 osób. Każda z nich mogła wskazać 10 kandydatów.