Reportaż, który wstrząsnął opinią publiczną w Polsce, został wyemitowany w sobotę i przedstawia efekty przeniknięcia do stowarzyszenia dziennikarzy TVN.

Na nagraniach widać m.in. toasty "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" w wykonaniu ludzi w mundurach Wehrmachtu, "ołtarzyk" ku czci Hitlera, a także częstowanie tortem z motywami flagi III Rzeszy. Tak obchodzono 128. urodziny przywódcy nazistowskiej Rzeszy.

Polskie Radio poinformowało o pierwszych zatrzymaniach w tej sprawie. Według informacji radia, materiały zebrane podczas akcji ABW mogą posłużyć do orzeczenia o delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Zatrzymano trzy osoby: Mateusza S., Tomasza R. i Adama B. Według śledczych są to organizatorzy 128. urodzin Hitlera. Grozi im do dwóch lat więzienia - wynika z komunikatu rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych.

Mężczyznom przedstawiono zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera, w trakcie których pochwalano  i afirmowano jego rządy. Jednemu z mężczyzn przedstawiono również zarzut posiadania broni i amunicji.

W poniedziałek Zbigniew Ziobro polecił Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez "Dumę i Nowoczesność”