Matka więźnia twierdzi, że jego życie jest zagrożone. 24-latek prowadzi strajk głodowy od 21 lipca. Jego waga zmniejszyła się w tym czasie o blisko połowę.

Równolegle z al-Qawasmim strajk głodowy prowadzi pięciu innych Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, przetrzymywanych na podstawie decyzji administracyjnej, bez przedstawienia im formalnych zarzutów. Izraelskie prawo pozwala na przetrzymywanie w ten sposób Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną przez 60 dni, a okres ten, za zgodą sądu, może być następnie przedłużany.

Zarówno ONZ, jak i UE skrytykowały praktykę przetrzymywania przez Izrael Palestyńczyków bez stawiania im zarzutów.

Czytaj więcej

Izraelscy żołnierze zastrzelili 13-letniego Palestyńczyka

Matka al-Qawasmiego, Imam Qawasmi, w rozmowie z agencją Reutera sprzed tygodnia mówiła, że jej syn trafił na oddział intensywnej opieki medycznej, a jego życie jest zagrożone.

- Dlaczego nikt nie interweniuje, aby ratować życie człowieka? - pytała.

Al-Qawasmi został aresztowany w styczniu. Przedstawiciel izraelskich służb bezpieczeństwa przekonywał, że administracyjna decyzja o jego zatrzymaniu była uzasadniona informacjami zdobytymi przez wywiad dotyczącymi związków 24-latka z Hamasem. 

500

Tylu Palestyńczyków przebywa w izraelskich aresztach bez formalnego postawienia im zarzutów

Na Zachodnim Brzegu doszło do protestów, których uczestnicy domagali się zwolnienia z aresztu al-Qawasamiego i pięciu innych uczestników strajku głodowego.

W izraelskich aresztach, bez formalnego postawienia im zarzutów, przebywa ok. 500 Palestyńczyków - szacują władze palestyńskie. Izrael nie publikuje danych na temat liczby przetrzymywanych w aresztach na podstawie decyzji administracyjnych.