Członkowie klubu nauk przyrodniczych w liceum w mieście Chiba, na wschód od Tokio, wypuścili 750 butelek do morza w latach 1984-1985, aby zbadać prądy oceaniczne.

Butelki, które zawierały wiadomości w języku angielskim, japońskim i portugalskim, proszące znalazcę o kontakt z nadawcą, wypłynęły w tak odległych miejscach, jak Filipiny, Kanada i Alaska.

Jednak od czasu odkrycia 50. butelki w 2002 roku w południowo-zachodniej prefekturze Kagoshima w Japonii, nie znaleziono żadnej kolejnej.

51. butelka została odkryta przez dziewięcioletnią dziewczynkę na plaży na Hawajach w czerwcu - poinformowała szkoła.

Czytaj więcej

Najstarszy list w butelce znaleziony na plaży w Australii

 Byłem naprawdę zaskoczony - powiedział AFP w piątek wicedyrektor szkoły Jun Hayashi. - 50. butelka została znaleziona 19 lat temu, więc myślałem, że to już koniec. Nie sądziłem, że znajdzie się ich więcej - myślałem, że wszystkie zatonęły. To naprawdę ekscytujące, że 51. została odnaleziona - dodał. Hayashi ma "nadzieję, że teraz ktoś znajdzie 52. butelkę.

Klub, który wypuścił butelki zakończył działalność w 2007 roku, ale szkoła poinformowała, że do znalazcy zostanie wysłany list i miniaturowa flaga.

Mayumi Kondo, były członek klubu nauk przyrodniczych, powiedział, że odkrycie "ożywiło nostalgiczne wspomnienia" z jej szkolnych czasów.