Sąd rejonowy w Mińsku uznał w poniedziałek, że Maria Kalesnikowa i Maksim Znak uczestniczyli w spisku w celu obalenia władz i „nawoływali do działań godzących w bezpieczeństwo państwa”. Zostali uznani za liderów „formacji ekstremistycznej”.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Rosja dostarczy Białorusi ogromną ilość uzbrojenia

Latem ubiegłego roku Maria Kalesnikowa (z zawodu jest muzykiem, flecistką) stała na czele kampanii wyborczej bankiera Wiktara Babaryki, Maksim Znak był prawnikiem jego sztabu. Gdy Babaryka został aresztowany i niedopuszczony do wyborów, Kalesnikowa wraz z Weroniką Cepkało (żoną również wyeliminowanego z wyborów dyplomaty Waleria Cepkały) dołączyli do ekipy Swiatłany Cichanouskiej tworząc słynny „tercet wolności”.

Cepkało została zmuszona do wyjazdu z kraju tuż przed wyborami, Cichanouską wypchnięto z Białorusi na Litwę następnego dnia po wyborach 9 sierpnia, a Maria Kalesnikawa przez kilka tygodni pozostawała na Białorusi i uczestniczyła w wielotysięcznych antyrządowych protestach. Została zatrzymana 7 września 2020 roku, gdy białoruskie służby próbowały zmusić ją do wyjazdu z kraju, podarła swój paszport. Od tamtej pory przebywała w więzieniu.

Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami, trwał zaledwie kilka tygodni.