Białoruś: opozycjonistów skazano na 11 i 10 lat łagrów

Maria Kalesnikowa, jedna z liderek opozycji demokratycznej, skazana na 11 lat łagrów. Wspierający opozycję prawnik Maksim Znak spędzi 10 lat w więzieniu.

Publikacja: 06.09.2021 11:54

Maria Kalesnikowa (z lewej), Swiatłana Cichanouska, Weronika Cepkało

Maria Kalesnikowa (z lewej), Swiatłana Cichanouska, Weronika Cepkało

Foto: https://t.me/viktarbabarykaofficial

Sąd rejonowy w Mińsku uznał w poniedziałek, że Maria Kalesnikowa i Maksim Znak uczestniczyli w spisku w celu obalenia władz i „nawoływali do działań godzących w bezpieczeństwo państwa”. Zostali uznani za liderów „formacji ekstremistycznej”.

Latem ubiegłego roku Maria Kalesnikowa (z zawodu jest muzykiem, flecistką) stała na czele kampanii wyborczej bankiera Wiktara Babaryki, Maksim Znak był prawnikiem jego sztabu. Gdy Babaryka został aresztowany i niedopuszczony do wyborów, Kalesnikowa wraz z Weroniką Cepkało (żoną również wyeliminowanego z wyborów dyplomaty Waleria Cepkały) dołączyli do ekipy Swiatłany Cichanouskiej tworząc słynny „tercet wolności”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Społeczeństwo
Porażka migracyjnej polityki Trumpa? Sondaż nie pozostawia złudzeń: migranci są potrzebni Stanom Zjednoczonym
Społeczeństwo
Dwanaście dni w australijskim buszu. Niemiecka turystka odnaleziona
Społeczeństwo
Szwecja przestanie adoptować dzieci z innych krajów? Raport specjalnej szwedzkiej komisji wspomina o Polsce
Społeczeństwo
Młodzi Polacy wątpią w demokrację. Są wyniki sondażu
Wspomnienie
Julian McMahon, gwiazda „Fantastycznej Czwórki” i „Nip/Tuck”, zmarł w wieku 56 lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama