O tym zdarzeniu poinformowała znana firma zajmująca się carsharingiem. W bagażniku jednego z jej aut klient znalazł owczarka niemieckiego.

- Na podstawie historii wynajmu tego konkretnego samochodu udało się szybko dotrzeć do właścicielki czworonoga. Podczas rozmowy telefonicznej początkowo nie mogła sobie przypomnieć, o czym też mogła zapomnieć i dopiero po podpowiedzi pracownika BOK-u dostała olśnienia – podała firma.

Firma podkreśliła, że sprawa jest tym bardziej bulwersująca, iż w chwili zdarzenia temperatura powietrza oscylowała w okolicach 30 st. Celsjusza.

- Potępiamy takie zachowania. Jesteśmy ogromnymi wielbicielami psów i kotów i nie godzimy się na wystawianie zwierząt na jakiekolwiek cierpienie. Samochód pozostawiony zamknięty na słońcu staje się śmiertelną pułapką, a narażenie kogokolwiek na utratę życia lub zdrowia jest według nas aktem największego okrucieństwa – podkreśliła firma.

Dodała, że nie przyjmuje również tłumaczenia, że pies miał być pozostawiony w samochodzie przez przypadek i tylko na chwilę, ponieważ od zakończenia jednego wynajmu do rozpoczęcia następnego, przez kolejnego użytkownika minęło ponad pół godziny.

- Nawet nie chcemy myśleć, co by się wydarzyło, gdyby nasz użytkownik wybrał spacer zamiast przejazdu samochodem. Sprawa została oczywiście zgłoszona do odpowiednich służb – poinformowała firma.

Ale to nie wszystko. Zgodnie z regulaminem firmy zabronione jest przewożenie zwierząt w samochodzie poza specjalnie przeznaczonym do tego celu własnym kontenerem, a poza tym wynajem auta nie kończy się w momencie, gdy w samochodzie jest człowiek, zwierzę, lub pojazd ma otwartą szybę.

- W zaistniałej sytuacji doszło do złamania obydwu punktów regulaminu, za które łącznie grozi kara finansowa w wysokości 1300 zł – podała firma.

Za pozostawienie zwierzęcia w nagrzanym aucie sąd może orzec do dwóch lat pozbawienia wolności, a gdy sędzia zakwalifikuje czyn jako szczególne okrucieństwo, to do trzech lat więzienia i nawet 100 tys. zł nawiązki. Ocalony owczarek niemiecki – jak podaje firma -  ma już nowy dom.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ