Reklama

Niższy Everest? Naukowcy sprawdzą na szczycie

Indyjscy naukowcy przygotowują wyprawę na Mount Everest, podczas której zbadają, o ile trzęsienie ziemi zmniejszyło najwyższą górę świata.
Niższy Everest? Naukowcy sprawdzą na szczycie

Foto: 123RF

Wstrząsy w Nepalu o sile 7,8 w skali Richtera nie tylko uśmierciły w 2015 roku tysiące ludzi, ale również przeorały krajobraz. Według odczytów satelitarnych Dach Świata (8 848 metrów n.p.m.) jest od tego czasu niższy o kilka centymetrów.

By jednoznacznie potwierdzić te zapisy, kilkuosobowa grupa naukowców ma wyruszyć na szczyt wraz z profesjonalnymi wspinaczami. Choć ekspedycja wiąże się ze z ryzykiem wpisanym we wszystkie wyprawy na Everest, ochotników z Indyjskiej Centralnej Agencji Kartograficznej zgłosiło się aż nadto.

W tej chwili przechodzą aklimatyzację i czekają na sprzyjające warunki pogodowe.

Fachowcy spędzą na szczycie około dwóch godzin z urządzeniami geolokacyjnymi, a dwa tygodnie zabierze później analiza zebranych danych. Wysokość Mount Everestu zostanie ustalona z dokładnością co do centymetra.

Jednak oprócz wykorzystania najnowocześniejszych technik i sprzętu naukowcy zmierzą też górę tradycyjna metodą (z wykorzystaniem trygonometrii), która posługiwał się jeszcze Sir George Everest w latach 50. XIX wieku.

Reklama
Reklama

Koszt wyprawy przeprowadzonej przez indyjskich naukowców we współpracy z rządem nepalskim nie powinien przekroczyć 700 tys. dolarów (równowartość trzech milionów złotych).

Społeczeństwo
Alarm na Litwie. Granicę przekroczył niezidentyfikowany obiekt, prawdopodobnie dron
Materiał Promocyjny
Jedna rata i większa kontrola nad budżetem domowym?
Materiał Promocyjny
Centra danych to kwestia całego ekosystemu
Społeczeństwo
Banksy zdemaskowany. Czy anonimowość w świecie sztuki właśnie straciła swoją wartość
Społeczeństwo
Świadkowie Jehowy zaczynają dopuszczać niektóre transfuzje krwi
Społeczeństwo
Nowy Jork: Wypadek na lotnisku LaGuardia. Nie żyją dwie osoby
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama