Reklama

Amerykanie wzmacniają flankę NATO

Przez Polskę przejedzie kilka konwojów wojsk USA. Są też czołgi, rakiety Patriot i samoloty.

Aktualizacja: 24.03.2015 06:38 Publikacja: 23.03.2015 23:01

Amerykanie wzmacniają flankę NATO

Foto: PAP, Artur Reszko

Po zakończeniu ćwiczeń w krajach bałtyckich i w Polsce żołnierze z 2. Pułku Kawalerii wracają do bazy w niemieckim Vilseck. Jeden konwój (na zdjęciu) jest już w Białymstoku, kolejny wjedzie do Polski z Litwy, w sobotę kilkadziesiąt transporterów Stryker ruszy na południe z poligonu w Drawsku Pomorskim.

Armia amerykańska nie wycofuje się z Europy Wschodniej. Kawalerzystów zastąpili już pancerniacy z 3. Dywizji Piechoty, która ma koszary w Georgii. Do Polski przyjechało już m.in. 13 czołgów Abrams. We wtorek na lotnisku w Powidzu wylądowało pięć samolotów transportowych Herkules z żołnierzami. Kilka dni temu do bazy w Sochaczewie została zaś przerzucona bateria rakietowa Patriot. W Polsce jest teraz niemal tysiąc amerykańskich żołnierzy. Przebywają tu w ramach operacji „Atlantic Resolve", czyli wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Zapoczątkowana została ona przed rokiem po agresji Rosji na Ukrainę. W Polsce są także wojskowi z Kanady i Belgii.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Materiał Promocyjny
Bank Pekao uczy cyberodporności
Służby
Ujawniamy kulisy cofnięcia Sławomirowi Cenckiewiczowi dostępu do tajemnic
Służby
Policja zlikwidowała największą w Polsce fabrykę fałszywych leków
Służby
Sławomir Cenckiewicz o incydencie w Wyrykach: mam propozycję dla dżentelmenów z rządu Donalda Tuska
Materiał Promocyjny
Stacje ładowania dla ciężarówek pilnie potrzebne
Służby
Turyści czy szpiedzy? Obcokrajowców ciągnie do strategicznych obiektów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowy Ursus to wyjątkowy projekt mieszkaniowy w historii Ronsona
Reklama
Reklama