Coraz więcej mundurowych emerytów z wysokimi świadczeniami. W ubiegłym roku przybyło ich ponad 8 tys.

Mundurowych emerytów jest dziś więcej niż funkcjonariuszy w czynnej służbie – to już blisko 220 tys. osób. Największy odpływ głównie z policji miał miejsce w ubiegłym roku, kiedy to mundur zrzuciło ponad 8 tys. osób – wynika z danych MSWiA, które poznała „Rzeczpospolita”.

Aktualizacja: 19.01.2024 06:37 Publikacja: 19.01.2024 03:00

Policjanci uprawnienia emerytalne nabywają już po 15 latach służby

Policjanci uprawnienia emerytalne nabywają już po 15 latach służby

Foto: AdobeStock

To efekt rekordowej 12-procentowej rewaloryzacji resortowych rent i emerytur, jaka miała miejsce w ubiegłym roku. – Stworzono paradoks, bo waloryzacja była wyższa, niż zapowiadane podwyżki policyjnych pensji. Rząd wiedział, że tak się to skończy. Skorzystało z niej wielu funkcjonariuszy, którzy gdyby nie atrakcyjne warunki, do dziś byliby w służbie – mówi nam jeden z policjantów.

Koszty sfinansowania świadczeń rzeszy rencistów i emerytów, które pokrywane są z budżetu państwa przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA rosną z roku na rok – są dziś rekordowe i nadal będą rosły. W tegorocznym budżecie zaplanowano wzrost wydatków na ten cel co najmniej o ok. 30 proc. – To efekt podwyżek wynagrodzeń z ostatnich lat. Coraz więcej funkcjonariuszy odchodzi ze służby z coraz wyższym uposażeniem – mówi „Rz” Wiesław Szczepański, wiceminister MSWiA odpowiedzialny za finanse.

Emerytury policjantów. Opłaca się zrzucać mundur

Z danych MSWiA od 2005 r. wynika, że w ciągu 18 lat w Polsce przybyło 56 tys. mundurowych emerytów – ze 166 tys. 311 w 2005 r. wypłaconych świadczeń do 219 tys. 856 – w 2023 r. Ze statystyk wynika, że rekordowy wzrost miał miejsce w ubiegłym roku. Np. w 2014 r. wypłacono 205 tys. 403 świadczenia, rok później (zmiana rządu) – 205 tys. 809, a więc przybyło zaledwie 506 emerytów, a w 2017 r. liczba ta nawet zmalała o 1,5 tys. w porównaniu z rokiem 2016. W 2021 r. liczba świadczeń wynosiła 210 tys. 587, w 2022 r. – 211 tys. 859, a więc wzrost o zaledwie 1,3 tys.

Czytaj więcej

Burza o policyjne „kominy”. Funkcjonariusze krytykują zarządzenie nowego komendanta głównego

– Największe odejścia w ostatnim czasie miały miejsce w policji, gdzie obecnie są największe wakaty, a w ostatnich latach również w straży pożarnej. Chcemy umożliwić byłym funkcjonariuszom, którzy odeszli z różnych powodów, powrót do służby. Pracujemy nad tym i niebawem ogłosimy nasze propozycje. Ze służb odeszło wielu funkcjonariuszy z dużym doświadczeniem, w pełni sił – przyznaje Szczepański.

Odejścia to nie tylko obciążenie finansowe dla państwa, ale brak rąk do pracy. Najwięcej wakatów – 2 tys. na 13 tys. w całej Polsce – w ubiegłym roku odnotowano w garnizonie warszawskim. MSWiA chce w policji w tym roku zatrudnić 1800 nowych funkcjonariuszy, z czego 500 do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

56 tysięcy

mundurowych emerytów przybyło w ciągu 18 lat w Polsce

Funkcjonariusze mogą uzyskać uprawnienia emerytalne już po 15 latach służby. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z dziesięciu wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i wzrasta co roku o 3 proc. Maksymalna wynosi 75 proc. pensji.

Przeciętna kwota świadczeń emerytalno-rentowych wynosi obecnie 5159 zł i jest ponaddwukrotnie wyższa niż jeszcze w 2005 r., kiedy wynosiła 1967 zł. Największy skok, właśnie za sprawą rewaloryzacji, miał miejsce w ubiegłym roku. W 2022 r. średnie świadczenie wynosiło 4332 zł, a więc o ponad 800 zł mniej niż w 2023 r.

W projekcie ustawy budżetowej MSWiA podało, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie policjantów wyniesie w tym roku 9013 zł, w Straży Granicznej 9284 zł, a w Służbie Ochrony Państwa – 10 892 zł. Wysokie pensje nie zatrzymają odejść. Dlaczego?

Dlaczego policjanci przechodzą na emerytury? Ekspert wskazuje nową przyczynę

Czynny funkcjonariusz z 27-letnim stażem: – Powody zrzucenia munduru są różne. Część czuje się wypalona zawodowo, część, zwłaszcza młodszych, chce spróbować normalnej pracy na rynku, niektórzy chcą przejąć rodzinny biznes, a część nadal uważa, że policja mimo wysokich podwyżek płaci słabo.

Zdaniem Wiesława Szczepańskiego, powodem dużej fali odejść zwłaszcza z policji był upadek prestiżu munduru w czasach rządów PiS. – Chcemy ten prestiż przywrócić – dodaje wiceminister.

Służby
Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Służby
Centralne Biuro Antykorupcyjne przechodzi do historii. Rząd chce uzdrowić służbę