Reklama

Dawny żołnierz z dwoma świadczeniami emerytalnymi - po wyroku Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2019 r.

Po wyroku Sądu Najwyższego sądy powszechne zmieniły swoje stanowisko w sprawie wypłaty emerytur cywilnych obok emerytur wojskowych. O możliwości takiej decydować powinna nie data przystąpienia do służby, a brak możliwości doliczenie stażu cywilnego – wynika z wyroku SN.
Dawny żołnierz z dwoma świadczeniami emerytalnymi - po wyroku Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2019 r.

Foto: Fotolia.com

Do początku 2019 roku osoby, które pobierały emeryturę wojskową z Wojskowego Biura Emerytalnego (WBE), a które przystąpiły do służby przed 2 stycznia 1999 r., nie miały możliwości pobierania również emerytury powszechnej. Nierzadko osoby takie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pracowały w „cywilu" i odprowadzały składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez ZUS. Skumulowane przez nie składki emerytalne w systemie powszechnym wynoszą niebagatelne kwoty kilkuset tysięcy złotych, których nie mogli jednak skonsumować. Wykładnię przepisów zmienił jednak wyrok Sądu Najwyższego. Po tym orzeczeniu również sądy powszechne zmieniły swoje stanowisko.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Zabookuj najlepsze treści na wakacje!

Skorzystaj z promocji wakacyjnej i zyskaj dodatkowe drukowane magazyny: Nauka i Historia.

Twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i ze świata.

Promocja dotyczy subskrypcji RP.PL na rok.

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama