Po pracownikach szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć antygenowe testy na SARS – CoV -2 będą mogły wykonywać także załogi pogotowia ratunkowego. O takiej możliwości wspominał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, a wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o niej w piśmie do dysponentów zespołów ratownictwa medycznego posiadających w swych strukturach dyspozytornię medyczną.

„W najbliższych dniach planuje się wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w zestawy do wykonywania testów antygenowych, które zostaną przekazane przez urząd wojewódzki, zapewnienie dyspozytorom głównym dostępu do systemu EWP celem sprawozdawania przez nich liczby wykonanych testów" – pisze wiceminister Kraska.

Czytaj także: Lekarz z nocnej pomocy lekarskiej wyśle na test na Covid

Zespoły ratownictwa będą pobierały wymaz od osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych i wykonywały test w miejscu zdarzenia lub w ambulansie.

Sami ratownicy mają mieszane uczucia: - Z jednej strony to dobrze, bo będziemy mogli na miejscu potwierdzić zakażenie. Z drugiej - to kolejne zwiększanie obowiązków ratowników medycznych bez dodatkowego finansowania. W dobie pandemii, gdy ledwo zipiemy i pracujemy ponad siły bez żadnych dodatków, nakłada się na nas dodatkowy obowiązek, w dodatku niepłatny. Większość z nas nie otrzymuje tzw. dodatków covidowych. Skoro większość ambulansów ma stać się dodatkowymi karetkami wymazowymi, to wypadałoby, by resort zapłacił za wykonywanie testów. Jeśli nie samym ratownikom, to chociaż stacji pogotowia, która później mogłaby im przyznać premie – mówi Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM).

Od kiedy ratownicy będą mogli testować pacjentów?

- Produkt rozliczeniowy umożliwiający finansowanie wykonania testów antygenowych w kierunku obecność wirusa SARS-CoV-2 przez zespoły ratownictwa medycznego zostanie wprowadzony przy najbliższej nowelizacji zarządzenia Nr 140/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 września 2020 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Obecnie trwają prace nad zmianą zarządzenia – odpowiada „Rzeczpospolitej" Justyna Maletka z Biura Prasowego Ministerstwa Zdrowia.

Zdaniem szefa KZZPRM zmiany wymaga także rozporządzenie o medycznych czynnościach ratunkowych, które może wykonywać ratownik: - Dziś nie ma w nim obrania wymazu. Wprawdzie nie jest to czynność skomplikowana, ale być może powinna zostać wpisana do rozporządzenia- uważa Roman Badach-Rogowski.