NFZ przypomina, że płaci za pobyt pacjenta w szpitalu od pierwszego dnia, ale dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji lecznice otrzymywały połowę stawki za hospitalizację, a pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia.

Teraz dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce, będzie stopniowe. W efekcie stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną.

Czytaj więcej

NFZ zajmie się wydłużaniem hospitalizacji

W praktyce za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację, w pierwszym dniu – 67 proc., w drugim – 83 proc., a trzeciego dnia hospitalizacji – 100 proc.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki wyższym stawkom za hospitalizację do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.