Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli to oznakowany fragment wód, np. jeziora czy rzeki, wykorzystywany przez wielu kąpiących się, ale niebędący kąpieliskiem – przewiduje ustawa– Prawo wodne. Takie miejsce może jednak funkcjonować nie dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym, a zgodę na jego powstanie wyraża rada gminy. Jednym z jej warunków jest brak konieczności utworzenia stałego kąpieliska.
Rada Gminy Gorzyce w woj. śląskim wyraziła zgodę na utworzenie takiego miejsca jako plaży Makarena przy Campingu Europa nad Olzą. Rada Miejska w Wodzisławiu Śląskim wskazała teren nad zbiornikiem wodnym znany jako Balaton I.
Żadna z uchwał nie zadowoliła wojewody śląskiego, który zaskarżył je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, domagając się stwierdzenia ich nieważności. Przypomniał, że wyrażenie przez radę gminy zgody na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli jest możliwe, jedynie gdy nie ma potrzeby utworzenia stałego kąpieliska. Tymczasem Balaton I w Wodzisławiu Śląskim funkcjonował w latach 2008–2019 naprzemiennie jako kąpielisko i miejsce wykorzystywane okazjonalnie do kąpieli. Plaża Makarena miała podobny charakter. Zdaniem wojewody zgoda Rady Gminy w Gorzycach na jej kolejne funkcjonowanie jest próbą obejścia przepisów i uchylaniem się od obowiązku utworzenia w tym miejscu kąpieliska.
Czytaj także:
Kto ustala zasady korzystania z kąpieliska - rada gminy czy wójt