Ostrożnie z zakazami przy formach ochrony przyrody

Obok parków narodowych czy obszarów Natura 2000 ważnymi formami ochrony przyrody są również pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe (każda z tych form została zdefiniowana w ustawie o ochronie przyrody). Praktycznym problemem wielu gmin jest określanie dopuszczalnych, związanych z nimi zakazów.

Publikacja: 17.11.2015 02:00

Ostrożnie z zakazami przy formach ochrony przyrody

Foto: www.sxc.hu

Wskazane formy ochrony przyrody są ustanawiane w drodze uchwały właściwej rady gminy. W uchwale muszą znaleźć się również zakazy dla danego obiektu lub obszaru. Zakres możliwych zakazów wymieniono w art. 45 ustawy o ochronie przyrody. Nie znaczy to, że w każdym przypadku każda gmina musi wszystkie te ustawowe zakazy przenieść do swojej uchwały dotyczącej danej formy ochrony przyrody. Może dokonać wyboru. Jednocześnie rada gminy nie może dodawać zakazów niewymienionych w ustawie. Z samego faktu utworzenia w gminie danej formy ochrony przyrody nie można wyprowadzać generalnego zakazu wprowadzania jakiejkolwiek zabudowy. Wspomnianych zakazów ustawowych nie można też interpretować rozszerzająco (wyrok NSA z 1 czerwca 2012 r., II OSK 471/11).

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr