Kiepsko z Internetem w samorządach

Wydatki na informatyzację w urzędach samorządowych spadły. Formalności, które da się załatwić przez Internet to tylko podgląd informacji i pobieranie formularzy

Aktualizacja: 07.01.2010 10:06 Publikacja: 07.01.2010 09:50

Kiepsko z Internetem w samorządach

Foto: Fotorzepa

Wszystkie urzędy samorządowe korzystają z Internetu, a trzy czwarte z nich posiada łącza szerokopasmowe – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach 2009” przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak poziom informatyzacji urzędów samorządowych nie jest wysoki. Tylko co piąty urząd przyjmuje wypełnione formularze przez Internet.

[b]Czy urzędy i samorządy inwestują w informatyzację?[/b]

Według raportu z badania „Stan informatyzacji urzędów administracji publicznej w Polsce w 2008 roku” zrealizowanego dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przez firmę ARC Rynek i Opinia, wydatki na informatyzację w 2008 roku uległy obniżeniu. Średnio urzędy przeznaczały na ten cel 1,25 % swojego budżetu podczas, gdy rok wcześniej – 1,4%.

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/305815,2,416163.html]Zobacz odsetek budżetu przeznaczony na informatyzację w 2007 r.[/link][/b]

[b]Szkolenie urzędników[/b]

Odsetek urzędów, które zapewniały pracownikom szkolenia z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych w latach 2007-2008 utrzymywał się na podobnym poziomie - 27%. Częściej szkolenia teleinformatyczne zapewniały swoim pracownikom urzędy centralne, wojewódzkie oraz marszałkowskie niż urzędy gminne i powiatowe.

[b]Jaki jest poziom informatyzacji polskich urzędów?[/b]

Od 2007 roku wszystkie urzędy w Polsce korzystają z komputerów oraz dostępu do Internetu. Z roku na rok przybywa urzędów, które posiadają łącza szerokopasmowe o przepustowości 2 Mb/s lub więcej. W 2008 r. dysponowało nim trzy czwarte urzędów. Systematycznie wzrasta również liczba urzędów korzystających z połączeń bezprzewodowych z Internetem. W 2008 roku używał ich co piąty urząd.

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/305815,3,416163.html] Jak wygląda korzystanie z Internetu w urzędach w Polsce[/link][/b]

[b]Ochrona danych [/b]

W 2008 r. w urzędach wzrosła częstość stosowania mechanizmów uwierzytelniania odbiorcy. Podpis elektroniczny stosowało wówczas 77% urzędów.

[b]Jaka jest oferta usług administracji on-line?[/b]

W 2008 r. prawie wszystkie urzędy posiadały stronę BIP (Biuletyn Informacji Publicznej), a niewiele mniej - 94% - miało również własną stronę internetową. Biuletyn Informacji Publicznej jest systemem stron internetowych służącym powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej poprzez:

• stronę główną biuletynu znajdującą się pod adresem www.bip.gov.pl i zawierającą podstawowe informacje o podmiotach (nazwa, dane teleadresowe, informacje o redaktorze strony) wraz z odsyłaczami do stron podmiotowych,

• strony podmiotowe, przygotowane przez podmioty ustawowo zobowiązane do ich prowadzenia, z informacjami o prowadzonej przez siebie działalności. Adresy tych stron można znaleźć na stronie głównej BIP.

Formalności, które obywatele mogli załatwić przez Internet nadal ograniczały się przede wszystkim do dostępu do informacji publikowanych na stronie urzędu lub możliwości pobrania formularza drogą elektroniczną (oferowanej przez 81% stron urzędów w 2008 r.).

Możliwość odsyłania wypełnionych formularzy przez Internet oferowało 23% stron urzędów, natomiast załatwiania całości spraw urzędowych wyłącznie drogą elektroniczną 6%.

[b] [link=http://www.rp.pl/galeria/305815,4,416163.html]Usługi oferowane przez samorządy w Internecie[/link][/b]

Podobnie jak w poprzednim, tak i w 2008 roku na stronach internetowych urzędów najczęściej dostępne były procedury związane z uzyskaniem dokumentów tożsamości (65,3%), rejestracją przedsiębiorstw (58,4%), zamówieniami publicznymi (57,9%), składaniem deklaracji podatkowej przez osoby fizyczne (54,9%) oraz z zameldowaniem (54%).

[b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/416163,201724,6.jpg]Zobacz raport MSWiA[/link][/b]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr