[i][b]Staram się o wykup mieszkania komunalnego. Mieszkanie składa się z trzech pokoi i kuchni połączonych ze sobą oraz z WC z łazienką i komórki, do których przechodzę przez wspólny korytarz. Czy takie mieszkanie może mieć status mieszkania samodzielnego? Czy łazienka może być traktowana jako pomieszczenie przynależne?[/b][/i]
[b]T.K.[/b]
Z art. 67 ust. 1a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link] wynika, że gmina może oferować do sprzedaży lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, w rozumieniu ustawy o własności lokali.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]Ustawa o własności lokali[/link] (uwl) posługuje się pojęciami "samodzielny lokal mieszkalny" oraz "lokal o innym przeznaczeniu". Tylko takie lokale mogą stanowić przedmiot odrębnej własności. Samodzielny lokal mieszkalny to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. O tym, czy lokal mieszkalny spełnia te wymagania musi zaświadczyć na piśmie starosta powiatowy, a w miastach na prawie powiatu - wójt, burmistrz, prezydent miasta. W ustawie nie ma osobnej definicji lokalu o innym przeznaczeniu. Natomiast do jednego jak i drugiego lokalu mogą (ale nie muszą) przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone poza budynkiem: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane "pomieszczeniami przynależnymi" (art. 2 ust. 2-4 uwl).
Z przepisów tych wynika, że: