– Rotunda to ikona [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Warszawy[/link]. Wpisała się w jej panoramę – twierdzą Bartek Kraciuk, współwłaściciel klubokawiarni Warszawa Powiśle, i artysta Tomek Saciłowski.

Żeby ochronić zagrożony przebudową charakterystyczny okrągły budynek w centrum miasta, zbierają podpisy pod petycją do wojewódzkiej konserwator. – Tylko wpis na listę zabytków może ją uratować – tłumaczą.

Rotundę chce rozebrać jej właściciel – bank PKO BP.

W jej miejscu ma stanąć nowa przeszklona bryła o podobnych gabarytach jak istniejący budynek. Kraciuk i Saciłowski nie zostawiają na tych planach suchej nitki. – Nowa Rotunda to typowy gniot z lat 90. Jego architektura przypomina prowizoryczne wieżowce powstałe w Azji.

Ich zdaniem, stojąca budowla powinna przejść remont. – Jest w kiepskim stanie, ale wystarczy ją tylko odświeżyć – tłumaczą.

Akcję zbierania podpisów pod petycją do konserwatora popiera też Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Rotunda to jeden z najlepiej zaprojektowanych fragmentów współczesnej [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Warszawy[/link]. Straciliśmy już jeden wybitny obiekt architektury modernistycznej – pawilon Supersamu. Źle by się stało, gdyby teraz pod kilof poszła także ta budowla – uważa Marcel Andino Velez, rzecznik MSN.

Barbara Jezierska, wojewódzka konserwator, przyznaje, że jeszcze żaden wniosek w sprawie wpisu Rotundy na listę zabytków do niej nie dotarł. – Gdy tylko dostanę pismo od młodych społeczników, zajmę się ich propozycją – deklaruje. Jednocześnie przypomina, że rejestr to niejedyna forma ochrony wartościowych budynków.

– Rotunda stanowi spójną całość w założeniu urbanistycznym, jakim jest Ściana Wschodnia. Można ją chronić w miejscowym planie zagospodarowania. Radni powinni go wreszcie uchwalić – uważa Barbara Jezierska.

Pod petycją w sprawie wpisu Rotundy do rejestru zabytków można podpisywać się do 17 lutego w klubokawiarni [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Warszawa[/link] Powiśle przy ul. Kruczkowskiego 3 oraz w tymczasowej siedzibie MSN przy ul. Pańskiej 3.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Bartek Kraciuk i Tomek Saciłowski tuż po zakończeniu akcji chcą zorganizować debatę o projekcie nowej Rotundy oraz zagospodarowaniu całej okolicy. – Na tym spotkaniu przekażemy pani konserwator petycję – zapowiadają.

[i]Czytaj też w [link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/446172_Rejestr_zabytkow_uratuje_Rotunde___.html]Życiu Warszawy[/link][/i]