Reklama
Rozwiń

W listopadzie wyższe świadczenia rodzinne

Jesienią można się też spodziewać innego progu dochodowego uprawniającego do takiego wsparcia

Publikacja: 06.01.2009 07:12

W listopadzie wyższe świadczenia rodzinne

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Trwający właśnie okres zasiłkowy będzie przedłużony do końca października. Kolejny zacznie się 1 listopada (dotychczas zaczynały się we wrześniu).

Ile dokładnie wyniosą świadczenia w następnym okresie zasiłkowym, dowiemy się najpóźniej 15 sierpnia.

Wnioski o świadczenia będą przyjmowane od 1 września. Weryfikacja, tak jak dotychczas, ma się odbywać co trzy lata.

Tak wynika z obowiązującej od tego roku [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292849]nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z 17 października 2008 r. (DzU nr 223, poz. 1456).[/link]

Przynosi ona też kilka innych zmian. Polepszy się sytuacja rodzin, w których skład wchodzą osoby niepełnosprawne. Zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności, a nie dopiero od miesiąca, w którym zainteresowany doniesie brakujące dokumenty. Warunkiem jest jednak, aby dostarczył je w ciągu trzech miesięcy od uzyskania orzeczenia. Dotychczas w czasie oczekiwania na orzeczenie o niepełnosprawności wsparcie nie przysługiwało.

Prawo do świadczeń pielęgnacyjnych będą mieć nie tylko rezygnujący z pracy w celu sprawowania opieki rodzice niepełnosprawnego. Dostanie je także osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, a także opiekun faktyczny dziecka. W ten sposób prawo do tego świadczenia (obecnie 420 zł miesięcznie) będzie mieć np. babcia opiekująca się wnukiem itd.

W zależności od sytuacji rodzinnej, będą różne sposoby liczenia dochodu rodziny. Jeśli np. o to świadczenie będzie ubiegać się siostra na brata, to gmina uwzględni dochód jej rodziny (osoby sprawującej opiekę) oraz rodziny brata (osoby jej wymagającej).

Jeśli ubiegający się o świadczenia złoży nieprawidłowo wypełniony wniosek, to gmina wezwie do jego poprawienia lub uzupełnienia w terminie 14 dni. Jeśli zainteresowany tego nie zrobi, to wniosek pozostanie bez rozpatrzenia.

Jeśli zainteresowany nie przyniesie wszystkich dokumentów, to gmina przyjmie wniosek i wyznaczy termin na doniesienie brakujących – od 14 do 30 dni.

Gdy przyczyną niedostarczenia dokumentu jest to, że właściwa instytucja nie wydała go w określonym terminie, a osoba może to udokumentować, to świadczenia przysługują jej od miesiąca, w którym złożyła wniosek.

Nowela wprowadza też wiele zmian porządkujących. Opiekunowie prawni, faktyczni lub przysposabiający będą mogli pobrać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia opieki nad dzieckiem, ale nie później niż do ukończenia przez nie 18 lat.

Zmiany dotyczą też zasad koordynacji świadczeń rodzinnych. M. in. wyjazdy zagraniczne w celach turystycznych, leczniczych lub wiążące się z podjęciem przez dziecko nauki za granicą nie będą przeszkodą do otrzymania świadczeń rodzinnych w Polsce.

Trwający właśnie okres zasiłkowy będzie przedłużony do końca października. Kolejny zacznie się 1 listopada (dotychczas zaczynały się we wrześniu).

Ile dokładnie wyniosą świadczenia w następnym okresie zasiłkowym, dowiemy się najpóźniej 15 sierpnia.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono