Gminne finanse: Trzy lata na naprawę to brak inwestycji

W trakcie realizacji programu samorząd nie będzie mógł zaciągać kredytów na nowe inwestycje ani np. wyodrębniać funduszu sołeckiego.

Publikacja: 08.10.2013 09:38

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przewiduje bowiem, że program naprawczy powinien

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przewiduje bowiem, że program naprawczy powinien trafić do właściwej RIO w ciągu 45 dni od dnia wezwania.

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Zawiszać g.z. Grzegorz Zawiszać

Do Sejmu trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych określający procedurę postępowania w tych gminach (powiatach, województwach), które nie będą mogły uchwalić przyszłorocznego budżetu. A to dlatego, że przekraczają indywidualny wskaźnik zadłużenia.

Zamrożone płace

Zgodnie z projektem samorządy takie opracują na wezwanie regionalnej izby obrachunkowej program naprawczy. Będą miały na to naprawdę niewiele czasu. Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przewiduje bowiem, że taki program naprawczy powinien trafić do właściwej RIO w ciągu 45 dni od dnia wezwania.

– To dobra propozycja – ocenia Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – Wprowadza bowiem zamiast procedury ustalenia zastępczego budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową możliwość zastosowania w pierwszej kolejności postępowania naprawczego – tłumaczy.

Jak wynika z rządowego projektu, rada gminy, uchwalając program naprawczy, będzie musiała w nim wskazać nie tylko przyczyny zagrożenia realizacji zadań publicznych oraz plan działań naprawczych (wraz z harmonogramem ich wprowadzania) zmierzających do usunięcia tych zagrożeń, ale także przewidziane efekty finansowe przedsięwzięć naprawczych.

Projekt zakłada ponadto, że w czasie realizacji programu gmina (powiat) nie będzie mogła realizować z kredytów czy pożyczek żadnych nowych inwestycji. Nie będzie też jej wolno udzielać poręczeń ani gwarancji, wydawać pieniędzy na promocję czy tworzyć funduszu sołeckiego. Gmina będzie musiała ponadto ograniczyć realizację zadań własnych jedynie do tych o charakterze obligatoryjnym.

Co więcej, w okresie realizacji programu zamrożeniu ulegają wynagrodzenia, ale nie wszystkich urzędników, lecz jedynie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz członków zarządów powiatu (województwa). Zamrożone pozostają również diety radnych.

Wydatki na te wynagrodzenia (diety) nie będą mogły przekroczyć wysokości wydatków z tego tytułu z roku poprzedzającego rok, w którym została podjęta uchwała w sprawie programu naprawczego.

Korekta wzoru

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że zagrożonych samorządów może być ponad 200.

Regionalne izby obrachunkowe w szafowaniu konkretnymi liczbami są ostrożniejsze.

– W pierwszym kwartale tego roku 120 samorządów sygnalizowało nam, że może mieć kłopoty z uchwaleniem budżetu na 2014 r. – mówi Ryszard Paweł Krawczyk, przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. – Ich liczba może się jednak zmienić. Wszystko zależy od tego, jak samorządy zrealizują tegoroczne budżety – dodaje.

Ważne będzie także to, jaki ostatecznie kształt przyjmie wzór służący do obliczania indywidualnego wskaźnika zadłużenia oraz jaki okres, poprzedzający rok budżetowy będzie brany pod uwagę podczas ustalania tego wskaźnika.

Samorządy postulują, aby został on wydłużony z trzech do np. pięciu lat. Chcą też, by podczas obliczania wskaźnika nie były brane pod uwagę np. odsetki od kredytów i pożyczek zaciągniętych w związku z realizacją projektów współfinansowanych ze środków UE.

Część tych postulatów rząd uwzględnił. Zgodził się m.in. wyłączyć z wyliczania indywidualnego wskaźnika spłaty środków zaangażowanych przez samorządy w projekty unijne rozpoczęte po 1 stycznia 2013 r. oraz dofinansowane ze środków unijnych w wysokości powyżej 60 proc. kosztów ogółem.

etap legislacyjny przed I czytaniem w Sejmie

Do Sejmu trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych określający procedurę postępowania w tych gminach (powiatach, województwach), które nie będą mogły uchwalić przyszłorocznego budżetu. A to dlatego, że przekraczają indywidualny wskaźnik zadłużenia.

Zamrożone płace

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr