Reklama

Śmieci z górskich schronisk musi odbierać gmina

Gmina powinna odbierać odpady z popularnych schronisk ?w Karkonoskim Parku Narodowym – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 04.07.2014 09:10

Dwie uchwały Rady Miejskiej Karpacza wyłączające schroniska i duże hotele z miejskiego systemu odbioru odpadów komunalnych, zaskarżył wojewoda dolnośląski.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził nieważność pierwszej z nich w części, a drugiej w całości. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne gminy Karpacz.

Wyłączenie Samotni

W 2012 r. RM Karpacza podjęła uchwałę w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w których nie zamieszkują mieszkańcy. W § 2 postanowiła, że popularne schroniska w Karkonoskim Parku Narodowym: Dom Śląski, Samotnia, Strzecha Akademicka, Łomniczka, Domek Myśliwski i Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, jako położone na obszarze górskim, na którym całoroczny dojazd śmieciarką nie jest możliwy, mają obowiązek same dostarczać odpady do Karpacza.

W uchwale zmienionej w 2013 r. z gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych wyłączono również obiekty hotelowe o powierzchni ponad 8 tys. m kw. Chodzi o trzy hotele na ponad 3,5 tys. miejsc. Każdy ma własną infrastrukturę, a ilość i rodzaj powstających odpadów wymusza odmienny sposób ich segregacji, gromadzenia i wywozu – wyjaśniała rada. Tylko dla ich obsługi trzeba by kupić nowy specjalistyczny sprzęt. Zarówno hotele, jak i schroniska mogą w zawieranych przez siebie umowach elastycznie ustalać zarówno warunki, jak i ceny odbioru odpadów.

Zdaniem wojewody dolnośląskiego, skoro art. 6c ust. 2 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie stwarza możliwość podjęcia uchwały o odbiorze odpadów, niedopuszczalne jest selektywne wskazywanie w tym akcie podmiotów, od których nie będzie się ich odbierać.

Reklama
Reklama

Bez selekcji

WSA podzielił opinię wojewody, że narusza to zasadę równości wobec prawa. Sąd zdaje sobie sprawę z trudności na terenach górskich, ale art. 6c ust. 2 nie pozwala na wybranie przez gminę właścicieli nieruchomości, od których śmieci będą odbierane, a od których nie. Trudno przyjąć, że ustawodawca dążył do objęcia regulacjami ustawy wszystkich właścicieli nieruchomości na terenach gmin, a z drugiej strony dozwalał radzie gminy na wyłączenia pewnych nieruchomości z tego systemu.

W skardze kasacyjnej gmina Karpacz zarzuciła, że WSA bezzasadnie przyjął, iż art. 6c ust. 2 wyklucza możliwość wyłączenia niektórych nieruchomości z systemu odbioru odpadów, gdy przemawiają za tym racjonalne względy.

NSA uznał jednak, że sąd pierwszej instancji prawidłowo zinterpretował art. 6c ust. 2 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie.

– Zgodnie z tym przepisem rada gminy może w drodze aktu miejscowego postanowić o odbieraniu odpadów z nieruchomości, w których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Ale nie może dokonywać przedmiotowej i podmiotowej selekcji – powiedziała sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak. – Może należałoby kwestie odbioru odpadów uregulować na podstawie umów z przedsiębiorcami, może podnieść opłaty, ale są to zagadnienia drugoplanowe, których nie można regulować w akcie prawa miejscowego.

Za wzorowe regulacje sąd uznał uchwały gmin z terenów Tatrzańskiego Parku Narodowego, takich jak Poronin, Bukowina czy Zakopane, o przejęciu przez gminę obowiązku odbierania odpadów z niezamieszkanych nieruchomości.

Dwie uchwały Rady Miejskiej Karpacza wyłączające schroniska i duże hotele z miejskiego systemu odbioru odpadów komunalnych, zaskarżył wojewoda dolnośląski.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził nieważność pierwszej z nich w części, a drugiej w całości. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne gminy Karpacz.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama