W przyszłorocznych wyborach prezydenckich oraz do Sejmu i Senatu każdy wyborca w kraju będzie mógł głosować korespondencyjnie.
Aby cała procedura przebiegała sprawnie, minister administracji i cyfryzacji opracował projekty trzech rozporządzeń. Określą one zasady dostarczania pakietów wyborczych oraz ich odbierania, tryb postępowania z pakietami dostarczonymi do urzędów gmin osobiście przez wyborców oraz sposób prowadzenia i aktualizacji wykazu pakietów.
Pakiet wyborczy zostanie dostarczony wyborcy (pod wskazany przez niego adres) za pośrednictwem poczty. Jeżeli zgłosi on taką potrzebę, to listonosz również odbierze pakiet w tym samym miejscu. To ułatwienie dla wyborców niepełnosprawnych.
Pozostali głosujący korespondencyjnie będą mogli również skorzystać z tej opcji albo też nadać swój głos na poczcie. Ta nie będzie mogła pobrać za to opłaty. Nadanie przesyłki może nastąpić w dowolnej placówce pocztowej, ale nie później niż w trzecim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów. Ostatniego dnia roboczego wyborca będzie mógł swój głos nadać wyłącznie w placówce pocztowej, która została wytypowana do gromadzenia wszystkich pakietów. Informacja, które placówki pocztowe gromadzą koperty zwrotne zawierające głosy wyborców, zostanie podana do publicznej wiadomości przez operatora wyznaczonego. Do końca 2015 r. jest to Poczta Polska SA.
Wyborca będzie mógł również dostarczyć swój głos osobiście do urzędu gminy. Nie będzie natomiast możliwe nadanie takiego pakietu przez wrzucenie go do skrzynki pocztowej. Jest on bowiem traktowany jak przesyłka polecona.