Ustawa o ochronie zwierząt mówi, że wyłapywanie i zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom jest zadaniem gmin. Bezdomne to takie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka i nie można ustalić ich właściciela.
[srodtytul]Łapać bezdomne[/srodtytul]
Podstawą do chwytania bezpańskich zwierząt, które mogą się stać agresywne i roznosić choroby, zawsze musi być uchwała rady gminy. Radni podejmują ją po uzgodnieniu treści z powiatowym lekarzem weterynarii oraz po otrzymaniu opinii organizacji społecznej, której statutowym celem jest ochrona zwierząt (np. Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami).
Zasady ustawowe precyzuje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77127]rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (DzU nr 116, poz. 753)[/link].
Przewiduje ono, że bezdomne psy i koty mogą być – w zależności od postanowień uchwały – chwytane stale lub czasowo (np. w formie konkretnej interwencji albo gdy na terenie gminy pojawi się ich więcej). Organ gminy (burmistrz lub prezydent miasta) wykonujący uchwałę rady musi podać do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty (np. przez rozplakatowanie obwieszczeń), co najmniej na 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia akcji: