VAT: budowa węzła informatycznego bez prawa do odliczenia podatku

Gmina nie odliczy VAT od budowy węzła informatycznego, który nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Publikacja: 02.02.2016 01:00

Foto: 123rf

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 stycznia 2016 r. (IBPP3/4512-811/15/BJ) rozstrzygnął kwestie rozliczenia podatku od inwestycji, która będzie wykorzystywana do działalności publicznoprawnej.

Sprawa dotyczyła gminy, która realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu na lata 2007–2013. Celem projektu jest zbudowanie platformy integracyjno-analitycznej. Pozwoli to skonsolidować informacje dotyczące miasta i na tej podstawie dokonywać analiz, których wyniki będą udostępniane mieszkańcom, potencjalnym inwestorom, a przede wszystkim wykorzystywane w codziennej pracy przez pracowników administracji. Dane te gromadzone są w Centralnym Repozytorium Danych (CRD). Podstawę systemu stanowią produkty i rozwiązania autorskie dostarczone przez głównego wykonawcę tego projektu – firmę zewnętrzną.

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Na fakturach dokumentujących nabywane na potrzeby realizacji projektu towary i usługi jest wskazana jako nabywca. Węzeł będzie wykorzystywany do działalności publicznoprawnej, nie cywilnoprawnej, która nie podlega opodatkowaniu VAT. Usługi świadczone z wykorzystaniem systemu będą nieodpłatne.

Gmina zapytała, czy istnieje możliwość odliczenia lub zwrotu podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług w związku z realizacją projektu. Jej zdaniem nie ma takiej możliwości.

Dyrektor izby skarbowej uznał jej stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom VAT. Poza tym towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem odliczenia jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi. Takiej możliwości nie ma w przypadku czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Dyrektor izby zwrócił też uwagę, że organ administracji może być uznany za podatnika VAT w dwóch przypadkach: gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Tymczasem Węzeł Infrastruktury Informacji Przestrzennej nie będzie wykorzystywany do obsługiwania czynności o charakterze cywilnoprawnym. Będzie wykorzystywany tylko do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT. Dyrektor izby stwierdził na tej podstawie, że gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, ponieważ zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT. Tym samym nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku naliczonego na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia ministra finansów z 16 grudnia 2013 r., gdyż środki wskazane we wniosku, nie są środkami, o których mowa w zawartych tam regulacjach.

—Monika Pogroszewska

Komentarz eksperta

Marcin Brzezin, menedżer w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. VAT w KPMG w Polsce

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, gmina chciała ustalić czy w przypadku nabycia określonych usług IT przysługuje jej prawo do odliczenia VAT. Celem projektu współfinansowanego ze środków unijnych było zbudowanie platformy integracyjno-analitycznej, która pozwoliłaby na skonsolidowanie informacji dotyczących miasta oraz dokonywanie analiz, których wyniki byłyby udostępniane mieszkańcom, inwestorom, a także wykorzystywane w codziennej pracy przez pracowników administracji (interaktywne mapy, informacje przestrzenne itp.).

Organ podatkowy, zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku, potwierdził, że gminie nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT z tytułu nabycia przedmiotowych usług. Wynika to z faktu, jak wskazuje sama gmina, że – usługi świadczone z wykorzystaniem powstałego systemu będą nieodpłatne i nie będą one miały związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych – system będzie wykorzystywany do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Oczywiście w świetle art. 86 ustawy o VAT, który określa przesłanki warunkujące możliwość odliczenia podatku VAT, stanowisko gminy i MF jest prawidłowe. Gmina nie może bowiem odliczyć naliczonego podatku, ponieważ stworzona infrastruktura informatyczna nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych (niespełnienie przesłanki z art. 86 ustawy).

Natomiast, gdyby jednak węzeł informatyczny był wykorzystywany również do czynności opodatkowanych i istniałby związek nabycia omawianych usług IT z dokonywaną sprzedażą – gmina mogłaby rozważyć częściowe odliczenie podatku (w proporcji, w jakiej wykorzystanie systemu wykazywałoby związek z czynnościami opodatkowanymi VAT).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku