Reklama
Rozwiń
Reklama

Asesor coraz bliżej sali rozpraw

Nowa instytucja ma pomóc sprawdzić, czy kandydat nadaje się do zawodu, czy nie.

Publikacja: 25.06.2015 07:59

Asesor coraz bliżej sali rozpraw

Foto: 123RF

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła w środę sprawozdanie podkomisji w sprawie prezydenckiego projektu zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. Chodzi o przywrócenie do orzekania instytucji asesora. Nowela jest gotowa do uchwalenia. O powrót asesora od lat zabiegała Krajowa Rada Sądownictwa.

Nowego asesora na wniosek KRS powoła na pięć lat prezydent. Wyznaczy mu też sąd rejonowy. Asesor będzie zwolniony z orzekania w sprawach upadłościowych i stosowania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym. Po dwóch latach zostanie oceniony. Jego wynagrodzenie ma wynieść 90 proc. pensji sędziego sądu rejonowego, powiększonej o składkę na ubezpieczenie społeczne.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Sądy i trybunały
Awantura w Trybunale Stanu. Jest śledztwo ws. naruszenia nietykalności cielesnej
Nieruchomości
Spółdzielcy będą wreszcie na swoim. Rząd chce rozwiązać problem z PRL
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: zasada prawna ustanowiona przez tzw. neosędziów nie istnieje
Prawo rodzinne
Jak po rozwodzie wycenić nakłady małżonka na wspólny majątek? Wyrok SN
Materiał Promocyjny
Jak budować strategię cyberodporności
Podatki
Darowizna od rodzica powinna iść na konto dziecka. Bo fiskus ją opodatkuje
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama