Człowiek Ziobry nowym szefem szkoły kształcącej sędziów i prokuratorów

Minister Zbigniew Ziobro powołał Kamila Zaradkiewicza na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Publikacja: 24.11.2023 20:32

Kamil Zaradkiewicz

Kamil Zaradkiewicz

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Kamil Zaradkiewicz jest doktorem habilitowanym prawa, od 2018 r. zasiada w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Wcześniej był dyrektorem zespołu orzecznictwa i studiów w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, oraz dyrektorem Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Teraz obejmie funkcję zwolnioną przez Dariusza Pawłyszcze, który prywatnie jest partnerem życiowym szefowej nowej KRS  Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Od ubiegłego piątku pełniącym obowiązki dyrektora KSSiP był Robert Pelewicz,  zastępca dyrektora kierujący Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej.

W środę, podczas burzliwych obrad neo-KRS, kandydatura Zaradkiewicza została pozytywnie zaopiniowana przez 13 z 25 członków Rady. Krytykowali ją posłowie zasiadający w KRS z ramienia nowego Sejmu.

- NeoKRS pozytywnie zaopiniowała Zaradkiewicza na szefa KSSiP. Worek ze złotymi spadochronami dla ludzi Ziobry szeroko otwarty. Dzięki Andrzejowi Dudzie - napisała na platformie X członkini KRS i posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Czytaj więcej

Awantura w KRS. Gasiuk-Pihowicz miała usłyszeć "Wcisnę to pani w gardło"

Zaradkiewicz nie stawił się na posiedzeniu KRS w celu tzw. wysłuchania. A piątek minister Ziobro powołał go na pięcioletnią dyrektora KSSiP. Decyzja o powołaniu została już opublikowana na stronie KSSiP.

- Szybko poszło. Przedwczoraj opinia, a dziś już informacja, że Ziobro powołał Zaradkiewicza na Dyrektora KSSiP. W oficjalnym komunikacie ani słowem o oskarżeniach o mobbing, aferze piżamkowo-grzybkowej i byciu neosędzią. PiS-owskie wzór dla młodych prokuratorów i sędziów. Hańba - skomentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz. 

Chodzi o incydent z października 2013 r., gdy Zaradkiewicz był dyrektorem Biura Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Zjawił się wówczas pod bramą TK nad ranem w kapciach i piżamie.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność