Gorące posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Była wojna o krzesła

Wtorkowe posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa było bardzo burzliwe. Nowo wybrani posłowie wzywali bezskutecznie, by 15 sędziów ustąpiła z Rady. Po utarczkach KRS wróciła jednak do obsady wakatów w sądach.

Aktualizacja: 21.11.2023 19:35 Publikacja: 21.11.2023 10:30

Kamila Gasiuk-Pihowicz (2P) i Robert Kropiwnicki (2L) z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Zimoch z Pols

Kamila Gasiuk-Pihowicz (2P) i Robert Kropiwnicki (2L) z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Zimoch z Polski 2050 (L), oraz Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy (C) i przedstawiciel Senatu Krzysztof Kwiatkowski (P) podczas konferencji prasowej przed siedzibą Krajowej Rady Sądownictwa w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

Czwórka nowych posłów-członków Rady wybranych przez Sejm kilka dni temu to Kamila Gasiuk–Pihowicz z KO, Tomasz Zimoch (Polska 2050), Robert Kropiwnicki (KO) i Anna Maria Żukowska (Lewica). We wtorek stawili się przed dziesiątą na posiedzeniu KRS. Towarzyszył im senator Krzysztof Kwiatkowski, od kilku lat członek Rady.

Wojna o krzesła w KRS

Pierwszy bój, jeszcze przed siedzibą KRS, toczył się o wpuszczenie dziennikarzy do budynku, w którym mieści się KRS.

Senator Kwiatkowski poinformował, że parlamentarzyści przed posiedzeniem apelowali do przewodniczącej Rady Dagmary Pawełczyk-Woickiej o wpuszczenie mediów do gmachu. Ta jednak odesłała ich do rzecznik prasowej KRS, która oznajmiła, że nie podejmie decyzji w tej sprawie. – Przewodnicząca już później nie odebrała telefonu – informował nas Krzysztof Kwiatkowski.

Kamila Gasiuk-Pihowicz jeszcze przed wejściem na salę KRS podkreślała, że tylko kilku członków Rady jest legalnych: parlamentarzyści, prezesi SN i NSA, minister sprawiedliwości i przedstawiciel prezydenta. Reszta (15 sędziów wybranych przez Sejm) to neoczłonkowie – mówiła.

Posłowie zajęli miejsca dotychczasowych członków KRS, m.in. sędzi Anny Dalkowskiej, byłej wiceminister sprawiedliwości. Zaczęła się wojna o krzesła.

Pierwszą przerwę techniczną uzasadniono tym, że nastąpiła awaria dźwięku transmisji. – Nie było żadnej awarii – mówi „Rz” jeden z członków KRS. – Chodziło o uspokojenie emocji – dodaje.

Czytaj więcej

Nowi członkowie KRS mają plan na rozpoczynające się posiedzenie

Gasiuk-Pihowicz: Musicie odejść

Pełna emocji dyskusja dotyczyła 15 sędziów-członków KRS .

– Musicie odejść – apelowała do nich poseł Gasiuk-Pihowicz. Wnosiła o wstrzymanie się od prac, w szczególności w sprawie kolejnych konkursów na wakaty sędziowskie.

– W obecnym składzie jest to niemożliwe – uważa posłanka.

Popierali ją inni parlamentarzyści, w tym poseł Tomasz Zimoch (ten znany dziennikarz jest synem sędziego Stanisława Zimocha, pierwszego przewodniczącego KRS z lat 1990–94). Swój wniosek o odroczenie posiedzenia Rady do środy do godz. 12 uzasadniał bardzo ważnym posiedzeniem Sejmu, które właśnie ruszało na Wiejskiej.

Głosowanie w KRS nad tym wnioskiem nowi członkowie – posłowie przegrali.

W tej sytuacji Rada przystąpiła do zaplanowanych działań, czyli prowadzenia konkursów na stanowiska sędziowskie. Ruszyły przesłuchania kandydatów w konkursie na wakaty m.in. do NSA. Kandydatów jest kilku. W środę drugi dzień posiedzenia KRS.

Czytaj więcej

Kamila Gasiuk-Pihowicz: Nadchodzi kres neo-Krajowej Rady Sądownictwa

Czwórka nowych posłów-członków Rady wybranych przez Sejm kilka dni temu to Kamila Gasiuk–Pihowicz z KO, Tomasz Zimoch (Polska 2050), Robert Kropiwnicki (KO) i Anna Maria Żukowska (Lewica). We wtorek stawili się przed dziesiątą na posiedzeniu KRS. Towarzyszył im senator Krzysztof Kwiatkowski, od kilku lat członek Rady.

Wojna o krzesła w KRS

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości