Sędzia Gąciarek niedopuszczony do orzekania. Dostał pismo od prezes sądu

Sędzia Piotr Gąciarek otrzymał dziś pismo od prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Joanna Przanowska-Tomaszek informuje w nim, że odmawia dopuszczenia go do orzekania, mimo prawomocnego zabezpieczenia wydanego przez Sąd Okręgowy Warszawa Praga, nakazującego natychmiastowe przywrócenie sędziego do orzekania - podaje portal Onet.pl.

Publikacja: 14.10.2022 15:11

Piotr Gąciarek

Piotr Gąciarek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Sędzia Gąciarek w połowie września 2021 r. odmówił orzekania z sędzią Stanisławem Zdunem powołanym przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa, którą duża część środowiska prawniczego uważa za upolitycznioną i uległą wobec władzy PiS. Ówczesny prezes warszawskiego sądu okręgowego Piotr Schab zarządził "natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych" sędziego Gąciarka i zawiadomił o sprawie nieistniejącą już Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Ta w listopadzie 2021 r. zdecydowała o zawieszeniu Gąciarka i obniżeniu mu uposażenia o 40 procent.

W poniedziałek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga orzekł, że sędzia Gąciarek powinien zostać przywrócony do pracy. Postanowienie jest prawomocne.

Sędzia w środę rano stawił się w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie złożył pismo o przywrócenie go do orzekania. - Stoi za mną prawo i orzeczenia polskich sądów - powiedział dziennikarzom.

Czytaj więcej

Sędzia Piotr Gąciarek przyszedł do pracy. "Jestem naiwny, wierzę w prawo"

Odpowiedź na swoje pismo sędzia otrzymał w piątek. - A więc wszystko jasne. Wola polityczna @ZiobroPL ponad prawo i orzeczenia sądów. Smutne to - skomentował na Twitterze Gąciarek. Poinformował jednocześnie, że wystąpił do sądu o przymusową egzekucję orzeczenia sądu pracy.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?