Sejmowa komisja: Wygrywa prezydencki pomysł na Sąd Najwyższy

Nie ma zgody co do badania bezstronności i niezawisłości sędziów. A wybór składu do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej ma się zacząć od losowania.

Publikacja: 26.04.2022 20:05

Komisja wznowiła prace nad projektami dot. zmian w Sądzie Najwyższym

Komisja wznowiła prace nad projektami dot. zmian w Sądzie Najwyższym

Foto: PAP/Albert Zawada

We wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wznowiła prace nad zmianami w SN. Chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale nie tylko.

Nie ma szans na uchwalenie zmian na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Czas goni,  kary rosną, ale emocje towarzyszące pracom nie opadają.

Wiodący jest projekt prezydencki. Autorem drugiego, nad którym toczą się prace, jest PiS. Trzeci, przygotowany przez Solidarną Polskę, nie jest brany pod uwagę.

Posłowie SP zapowiadali, że nie poprą prezydenckich propozycji. Uznali, że mogą one przynieść chaos w wymiarze sprawiedliwości. Na posiedzeniach komisji próbują zgłaszać własne poprawki. Te jednak – wbrew porozumieniu, o którym mówiono – nie są brane pod uwagę.

Podczas prac komisji we wtorek poprawki zgłosiła Koalicja Obywatelska, Polska 2050, PSL i Solidarna Polska. Ta ostatnia zwraca uwagę na wątpliwości związane z „testem bezstronności i niezawisłości sędziego” oraz konsekwencje jej przyjęcia w projekcie prezydenckim. Chodzi o wznawianie setek tysięcy spraw, a co za tym idzie – paraliż wymiaru sprawiedliwości.

– My także mamy wątpliwości co do testu bezstronności i niezawisłości sędziego. Podziela je również co najmniej część środowiska sędziowskiego i eksperci. Podnoszone są też wątpliwości konstytucyjne – przyznaje poseł Ast.

W czym rzecz? W projekcie zaproponowano instytucję określaną mianem „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”. Ma ona dawać każdemu obywatelowi prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. W miejsce testu proponowanego przez prezydenta SP proponuje test apolityczności sędziego.

Głównym celem projektu jest jednak likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Ma ją zastąpić Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Ta część projektu została już przepracowana w komisji i wstępnie zaakceptowana.

Czy sprawa poprawek została ostatecznie uzgodniona z partią Zbigniewa Ziobry? To się rozstrzygnie w akcji, czyli na komisji i potem na sali plenarnej – usłyszeliśmy w komisji sprawiedliwości.

Projekt prezydenta w sprawie SN uznano za bazowy. Według niego sędziowie, którzy orzekają w Izbie Dyscyplinarnej, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby zostać wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent miałby wybrać na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Czytaj więcej

Gorący czas dla Izby Dyscyplinarnej SN

We wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wznowiła prace nad zmianami w SN. Chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale nie tylko.

Nie ma szans na uchwalenie zmian na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Czas goni,  kary rosną, ale emocje towarzyszące pracom nie opadają.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
ABC Firmy
Zakaz dla Deloitte. Polski rynek audytu w rękach sądu administracyjnego
Prawo karne
Ruszył proces ws. śmierci francuskiego skoczka, któremu samolot uciął głowę
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy