O sprawie napisała dzisiaj "Gazeta Wyborcza".

Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) kilka miesięcy temu złożyła prezydentowi wnioski o nominacje sędziowskie dla 13 osób.

Jak podaje "GW", Kancelaria Prezydenta odmówiła dziesięciu osobom. Dziewięć z nich starało się o awans do sądu wyżej instancji, a jedna o urząd sędziego sądu rejonowego.

Odmowa nie została uzasadniona.

W środę Waldemar Żurek rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa poinformował PAP, iż w przyszłym tygodniu KRS zajmie się sprawą odmowy powołania przez prezydenta 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego.

Żurek podkreślił jednocześnie, że nie ma podstaw do procedury ponownego sprawdzania sędziów, bo wygrali oni długi, wielostopniowy i jawny konkurs, w ramach którego byli pod różnymi względami sprawdzani - m.in. przez kolegium danego sądu, przez Zgromadzenie Ogólne sędziów danego okręgu oraz w samej KRS.

Przypomnijmy, iż poprzednim prezydentem, który odmówił powołania kandydatów na sędziów był Lech Kaczyński. Miało to miejsce w 2007 roku. Wówczas dziewięcioro sędziów i asesorów złożyło wnioski o powołanie na stanowiska sędziowskie. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Prezydent Lech Kaczyński nie zdecydował się na powołanie wnioskodawców na stanowiska sędziowskie. Pismo, podobnie jak obecnie, nie zawierało uzasadnienia.