Ekspozycja będzie trwała do 30 czerwca. Od poniedziałku do piątku można ją będzie oglądać w godz.11–21, natomiast w weekendy – w godz.10–21.

– Oglądając wystawę, można zrozumieć przesłanie Banksy'ego. Pokazujemy na naszej wystawie to, jak opowiada o świecie, jak żartuje, ale także to, jak w niektórych sprawach staje się śmiertelnie poważny – podkreśla Guillermo S. Quintana, kurator tego międzynarodowego pokazu.

Na wystawę „The Art of Banksy. Without Limits” składa się około sto prac: instalacji, druków, obrazów, rzeźb, szablonów – w sporej części replik , ale także 17 prac oryginalnych, wypożyczonych od kolekcjonerów.

Wystawa przede wszystkim akcentuje społeczne i polityczne zaangażowanie artysty. Banksy jest pacyfistą, który piętnuje każdą wojnę, jak w grafice „Kids on Guns” z parą dzieci z czerwonym balonikiem, spotykająca się na wielkim stosie broni, bo czym że innym jest nasz współczesny świat.

Aktywnie też broni uchodźców i migrantów. I wypowiada się przeciw wszelkim nierównościom społecznym

– Bardzo się cieszymy, że nasza wystawa została tak ciepło przyjęta w Warszawie. Jestem przekonany, że to także jest związane z tym, że idee, które głosi Banksy, są bliskie Polakom: solidarność, walka z niesprawiedliwością, wystąpienia przeciwko panującemu systemowi – to elementy, które wpisane są w Polską historię i w serca Polaków – komentuje kurator.

Banksy broni również wolnej sztuki, uosobionej przez streetartowców. Po stronie tej „miejskiej partyzantki” staje i w humorystycznych portretach szczurów (angielskie „rat” to wszak odwrócone „art”).

Humor o różnych odcieniach towarzyszy mu i w wielu innych sytuacjach, bo jak zauważa w wydruku przerabiającym logo Paramount Pictures na „Paranoid pictures”: „Umysł pracuje najlepiej w stanie paranoi”.

Dodatkowe bilety na warszawską wystawę są już dostępne od tego weekendu na stronie www.ebilet.pl

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ